What Counts as a Serving?

por | | 0 Komento edhe ti
Çfarë Pikat shërbyer si një? Ka një pjesë më vitale e informacionit që ju duhet të ndiqni piramidale, dhe kjo është ajo akuza si një shërbejnë. Këtu janë disa shembujt e një shërbejnë të secilit prej blloqeve të ndërtimit piramidale: ● Bukë, drithërave, Rajs, dhe makarona (Grains Group)-veçanërisht kokërr gjithë 1 fetë bukë 12 Guide Piramida e ushqimit A GUIDE DITORE ZGJIDHJET PËR USHQIM KRYESORE Fat (natyrisht ndodhin dhe shtuar) Sheqerna (shtuar) Këto simbole të tregojnë yndyrë dhe shtuar sheqerin në ushqim. Bukë, drithëra, Oriz, makarona dhe Grupi 6-11 Servings Fruta Group 2-4 servings Mishit, pulave, peshkut, Fasule e thatë, Eggs, Nuts dhe Grupi 2-3 servings Perime Grupi 3-5 servings Qumësht, kos, Djathi dhe Grupi 2-3 servings Yndyrna, vajra, dhe Online SHFRYTËZIMI masë Rreth 1 filxhan të gatshme për të-ngrënë drithëra 1 / 2 filxhan me drithëra gatuar, oriz, makarona ose ● perime Group 1 filxhan zarzavate të freskëta si gjethe 1 / 2 filxhan me perime të tjera të ziera ose të papërpunuara 3 / 4 filxhan lëng të perimeve ● Fruta Group 1 mollë të mesme, banane, portokall, dardhë 1 / 2 filxhan i copëtuar, i gatuar, ose fruta te konservuara 3 / 4 filxhan lëng frutash të ● Qumësht, kos, dhe djathit (Qumësht në grup)-mundësisht pa yndyrë ose lowfat 1 filxhan qumësht apo kos 11 / 2 ounces e djathë natyror (të tilla si djathë çedër) 2 ounces e djathë të përpunuara (të tilla si amerikan) ● mishit, pulave, peshkut, kimik Fasule, vezë, dhe arra (mishit dhe Fasule në grup)-preferohet ligët ose lowfat 2-3 ounces e mish i gatuar varfër, shpezë, ose peshk 1 / 2 filxhan i gatuar fasule thatë ose 1 / 2 filxhan të tofu-këto llogaritet si 1 ons të mishit të ligët (Shënim: kimik fasule, bizele, dhe thjerrëzat mund të llogaritet si servings në ose mishi dhe fasulet e grupit, ose grupit të perimeve. Si perime, 1 / 2 filxhan të ziera, fasule thatë akuza si një shërbejnë. Si zëvendësim të mishit, 1 filxhan i gatuar, akuza fasule thatë si një shërbejnë-2 ounces e mishit.) 21/2-ounce soyburger ose 1 akuza si vezë 1 ons të mishit të ligët 2 lugë gjalpë badiava ose 1 / 3 filxhan arra akuza si të 1 ons të mishit

Keeping the “Heart” in Old Family Favorites

por | | 0 Komento edhe ti
Mbajtja e "Heart" në familje e vjetër Favoritet Zemra ngrënies Ushqimi i shëndetshëm nuk do të thotë duke i dhënë disa nga ata shumë-recetave të pasur të preferuar të familjes. Me disa ndryshime, ju mund të mbani zemrën dhe shtoni shëndetësor. Ja se si: Përgjithshëm Substitutions Qumësht / Krem / tharbem krem ● Cook me lowfat (1 yndyrë për qind) ose yndyrë falas thatë ose avullohem qumësht, në vend të tërë ose krem qumësht. ● Në vend të salcë kosi, përzierje 1 lowfat filxhan, pakripur vilë djathi me 1 lugë gjelle qumësht pa yndyrë dhe 2 tablespoons lëng limoni, ose zëvendësim të thjeshtë, kos pa yndyrë ose lowfat ose salcë kosi. Erëza / Flavorings ● Përdorni një shumëllojshmëri e bimëve dhe erëza në vend të kripës (shih faqe 17). ● Përdorimi ulët natriumi dhe broths supë, në vend të bouillons rregullt dhe broths. ● Përdorni një sasi të vogël skinless tymosur gji gjeldeti, në vend e fatback në përmbajtje yndyrë të ulët por mbaj shije. ● kofshët Përdorimi skinless pule, në vend të kockave qafë. Vajrat / Gjalpë ● Përdor vaj gatimi llak yndyrë të ulët dhe kalorive. ● Përdorni një sasi të vogël vaj perimesh, në vend të pasuroj, gjalpë, ose yndyrna të tjera që janë të vështirë në temperaturë dhome. ● Në përgjithësi, margarines dietë nuk janë të përshtatshme për pjekje. Në vend të kësaj, për të ulur ngopur yndyrë, përdorni margarinë rregullt e butë bërë me vaj perimesh. Zgjidhni margarinë ● që listat e naftës si lëng perimesh e parë përbërës në etiketën e ushqimit. Vezë ● Në pjekje apo gatim, përdorimi i 3 vezë e bardhë e verdhë veze 1 veze, në vend 2 vezë të tërë, ose 2 bardhë veze ose 1 / 4 filxhan të zëvendësim vezë, vend krejt 1 vezë. Për mish dhe Shpendët ● Zgjidhni një prerje të ligët të mishit (shih faqe 22) dhe për të hequr çdo të dukshme i shëndoshë. ● lëkurë Hiq nga pulave dhe pulave të tjera para gatimit. Për Sandwiches dhe Sallatat ● Në salads dhe sanduiçe, përdorimi pa yndyrë ose lowfat salcë, kos, ose majonezë, në vend të versioneve të rregullt. ● Për të bërë një sallatë salcë, përdorimin e barabartë të ujit pjesë dhe uthull, dhe gjysmë të naftës më shumë. ● salads garniturë me fruta dhe perime. Për Soups dhe Stews ● yndyrë Hiq nga broths shtëpi, supave, dhe Stews nga përgatitjen e tyre para dhe trishtues tyre. Para reheating dish, lift off the hardened fat that formed at the surface. Nëse nuk kanë kohë për të dridhura gjellë, atëherë nxjerr në shitje një kube më pak akull sipërfaqe e lëngshme të ngrohtë për të kalit yndyrë. Më pas, hiqni dhe hidhni yndyrë. ● llak Përdorimi gatim, ujit, apo aksioneve të sauté qepë për salcë Stews, supave, dhe salcat. Për Breads ● Për të bërë muffins, breads shpejtë, dhe biskota, përdorimi jo më shumë se 1-2 lugë yndyrë për çdo filxhan miell. ● Kur bën muffins ose breads shpejtë, përdorni tre pjekur, shumë edhe-banane pure, në vend të 1 / 2 filxhan gjalpë ose vaj. Ose, zëvendësues një filxhan të applesauce për një filxhan gjalpë, margarinë, vaj, ose shkurtim-you'll të marrë më pak i qullur yndyrë dhe kalorive të pakta. Për Desserts ● Për të bërë një kore byrek, përdorni vetëm 1 / 2 filxhan margarinë për çdo 2 gota miell. ● Për desserts çokollatë, 3 përdorni lugë kakao, në vend të 1 ons e çokollatë pjekje. Nëse yndyrë është i nevojshëm për të zëvendësuar atë në çokollatë, shtoni më pak ose 1 lugë gjelle vaj perimesh. ● Për të bërë ëmbëlsira dhe e butë-drop cookies, përdorimi jo më shumë se 2 lugë yndyrë për çdo filxhan miell.

Making Mealtimes Spicy

por | | 0 Komento edhe ti
Making Mealtimes erëza Pak yndyrë? Pak kripe? Si mund ta bëjë këtë dhe për të marrë shije më shumë? I lehtë. Shije me erëza dhe bimëve. Ja një i dobët e asaj që shkon mirë me atë që: Për mishit, pulave, dhe Peshku Viçi ..................... gjeth Bay, borzilok, arrëmyshk, qepë, piper, urtë, trumzë Lamb Curry ................... pluhur, hudhër, rozmarinë, nenexhik Derri ..................... hudhër, qepë, urtë, piper, rigon Vea ...................... gjeth Bay, kerri pluhur, xhenxhefil, borzilok, rigon Chicken .............. xhenxhefil, borzilok, rigon, spec i kuq, shpezë erëza, rozmarinë, urtë, dragua, trumzë Peshku ...................... pluhur Curry, kopër, mustardë e thatë, lëng limoni, borzilok, spec i kuq, piper

For Vegetables

por | | 0 Komento edhe ti
Për Perimet Flokëkuq ................ kanellë, karafil, borzilok, arrëmyshk, rozmarinë, urtë Misri .................... Cumin, kerri pluhur, qepë, spec i kuq, majdanoz Green fasule ....... Kopra, kerri pluhur, lëng limoni, borzilok, rigon, dragua, trumzë Gjelbrit ................. qepë, piper Peas ..................... xhenxhefil, borzilok, qepë, majdanoz, pak me bojë hiri Patate .............. Kopra, hudhër, qepë, spec i kuq, majdanoz, pak me bojë hiri Verore kungull .. karafil, kerri pluhur, borzilok, arrëmyshk, rozmarinë, pak me bojë hiri Dimër kungull .... kanellë, xhenxhefil, arrëmyshk, qepë Domate ............ Basil, bay leaf, kopër, borzilok, qepë, rigon, majdanoz, piper Fast Fakte mbi Fiber, i shëndoshë, dhe Salt Se? Ju thoni ju ende keni pyetje? Mendim të tillë. Këtu janë disa fakte të shpejtë dhe këshilla mbi fibër, yndyra, dhe sodiumit.

Fiber—Why Does It Matter, and What Is It Anyway?

por | | 0 Komento edhe ti
Fije-Pse A luan rol, dhe çfarë është ajo Anyway? Ju ndoshta keni dëgjuar se është e mirë për të ngrënë shumë fije. Por ajo që është fibër, dhe pse është e rëndësishme për zemrën tuaj? Fibër vjen nga bimët. Që trupi juaj nuk mund të vërtetë permbledhje fibër ose absorbuar atë në gjakut tuaj, ajo nuk është ushqyer nga ai. Kjo do të thotë, duke folur teknikisht, isn'ta fibra ushqyese "." Por, është e vitale për shëndetin e mirë. Së pari, fibër mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të sëmundjes së zemrës tuaj. Së dyti, është gjithashtu e mirë për traktin ndihmon tretjen e ushqimit dhe shëndetin e përgjithshëm. Dhe, si një , Bonus shumë të hahet e fibër ju ndihmon të ndiheni të plotë të kalorive më pak që e bën atë ideal nëse ju jeni duke u përpjekur për të humbur peshë. Ka dy lloje kryesore të fibër-shpjegueshëm (i quajtur edhe "i trashë") dhe i pazgjidhshëm. Ndërkohë që të dy kanë përfitime shëndetësore, fibër vetëm shpjegueshëm ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Dallimi midis llojeve është si ata të shkojnë nëpër track ndihmon tretjen e ushqimit. Fibër shpjegueshëm mixes me të lëngshme dhe lidhet me ngopura substancave për të ndihmuar largimin e tyre nga trupi. Fibër shpjegueshëm kështu ndihmon për të ulur nivelet e kolesterolit-duke reduktuar rrezikun e zemrës sëmundje. Burime mirë të fibër shpjegueshëm janë të kënaqur të gjithë, elb, fruta, perimeve, dhe bishtajore (që përfshijnë fasule, bizele, dhe thjerrëzat). Fibër pazgjidhshëm shkon përmes traktit undissolved kryesisht ndihmon tretjen e ushqimit. Quajtur edhe "ushqim i fortë," fibër pazgjidhshëm ndihmon dy pika funksion si duhet. Burime mirë të fibër pazgjidhshëm janë tërë-kokërr ushqimet (të tilla si gruri dhe krunde misri), pemët (të tilla si mollë dhe dardha me lëkurat), perimet (si bishtaja, lulelakër, dhe patate me lëkurat), dhe bishtajore. Siç mund ta shikoni, ushqime shumë të dy shpjegueshëm dhe i pazgjidhshëm fije. Si rregull, kanë fibër më shumë fruta dhe perimeve më të shpjegueshëm fije pazgjidhshëm. Ju duhet të përpiqet të hajë 25-30 gram fibra gjithsej çdo ditë. Që duhet të përfshijnë të paktën 5-10 gram fibra përditshme të shpjegueshëm. Këtu është një listë më të plotë e burimeve të mirë të fibër shpjegueshëm: Drithëra ● gjithë drithërave dhe fara-elb; bollgur, oatbran dhe fara psyllium (terren) ● Pemë-mollë (me lëkurë); banane; blackberries; agrume (të tilla si portokall dhe grapefruits); nectarines, pjeshkë, dardha; kumbulla dhe prunes ● bishtajore-veshkave zi,, Lima, detare, veriore, dhe larosh fasule, thjerrëza e verdhë, jeshile dhe portokalli, dhe chickpeas dhe black-eyed bizele Perimet ●-brokoli, lakër Bruksel dhe flokëkuq.

Fat—Isn’t It Always Bad for You?

por | | 0 Komento edhe ti
Fat-isnt Është gjithmonë e keqe për ju? Fat është një lëndë ushqyese që ndihmon funksionin e trupit në mënyra të ndryshme: Për shembull, ajo furnizon trupin me energji. Ajo gjithashtu ndihmon të tjera ushqyesve të punës dhe, kur ajo bëhet e indit yndyror, ajo mbron organet dhe siguron izolimin, duke ju ngrohtë. Por trupit ka nevojë vetëm për sasi të vogla të yndyrë. Shumë yndyra mund të ketë shumë të këqija efekte, përfshirë kthimin në paund e tepërt dhe të padëshiruar rritjen e kolesterolit në gjak (shih faqen 4). Ka lloje të ndryshme të majme, dhe ata kanë efekte të ndryshme për rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Ditur që yndyrë ka se çfarë mund të t'ju ndihmojë të zgjidhni ushqime të shëndetshme. Ja lowdown në yndyrna: Yndyrë ● Total. Kjo është shuma e ngopur, monounsaturated, dhe yndyrna trans polyunsaturated dhe acidet yndyrore në ushqim. Foods kanë një përzierje ndryshme të këtyre tre llojeve.

Figuring Your Fat

por | | 0 Komento edhe ti
Çdo ditë, qëllimi për intakes e më pak se 10 për qind e kalorive nga ngopur yndyrë dhe jo më shumë se 30 për qind e kalorive nga yndyra gjithsej. Ata janë intakes rekomanduar ditore për të rritur të shëndetshëm. Këtu janë disa shembuj të shumës maksimale e yndyrë ju duhet të konsumoj: Nëse konsumoni: Kalorive Mos hani Nore se: ngopura Gjithsej një Dita Fat Fat 1.200 13 gram 40 gram 1.600 18 gram 53 gram 2.000 * 22 gramë 67 gram 2.200 24 gram 73 gram 2.500 * 28 gramë 83 gram 2.800 31 gram 93 gram * Përqindja e përditshme Vlerat më fakte të ushqyerit Etiketa janë bazuar në një dietë 2.000 kalori. Vlerat për 2.000 dhe 2.500 kalorive të rrumbullakuar të afërt 5 gram të në përputhje me Label fakte ushqyesve. ● yndyrë ngopura. Ky vendim është zakonisht e ngurta në dhomë dhe frigorifer temperaturat. Ajo është gjetur në sasi më të mëdha në ushqime nga kafshëve, të tilla si ndërprerjet yndyror e mishit, pulave me lëkurë, gjithë-produktet e qumështit qumësht, dhjamë derri, dhe disa vajra vegjetale, përfshirë kokosit dhe vajra palme. Qullur yndyrë rrit kolesterol në gjak më shumë se çdo gjë tjetër në dietë. Mbaj futje tuaj të ulët i ngopur yndyrë. ● yndyrë Unsaturated. Ky vendim është zakonisht lëngët në dhomë dhe frigorifer temperaturat. Yndyrna Unsaturated ndodhin në vajra vegjetale, më arra, ullinj, avocados, dhe peshqit e dhjamosur, të tilla si salmon. Ka lloje të unsaturated yndyrë-monounsaturated dhe polyunsaturated. Kur përdoret në vend të ngopur yndyrë, monounsaturated dhe yndyrna polyunsaturated ndihmë gjakut ulët nivelet e kolesterolit. Monounsaturated punë është gjetur në më shuma në ushqime nga bimët, duke përfshirë ulliri, canola, luledielli, dhe vajra badiava. Polyunsaturated vendim është gjetur në shuma më e madhe në ushqime nga bimët, duke përfshirë safflower, luledielli, misër, sojë, si dhe vajra pambuku, dhe shumë lloje e arra. Një lloj i yndyrë polyunsaturated quhet yndyror omega-3 acidet, të cilat janë duke u studiuar për të parë nëse ato ndihmojnë roje kundër sëmundje të zemrës. Burime mirë të omega-3 acide yndyrore janë disa peshk, të tilla si salmon, ton, dhe skumbri. Përdorimi sasi e moderuar e ushqimit të lartë në yndyrna unsaturated, duke marrë kujdes për të shmangur kalorive të tepërta. ● acidet yndyrore Trans. Ushqime të lartë në trans acide yndyrore kanë tendencë për të rritur kolesterolit në gjak. Këto ushqime të përfshijnë ato të larta në pjesërisht hydrogenated vajra bimore, të tilla si margarines shumë e vështirë dhe shortenings. Ushqime me një sasi të lartë të këtyre përbërësve komerciale përfshijnë disa ushqime të skuqura dhe disa mallra furrë. Kutia në faqet 10-11 mund të ju ndihmojë të zgjidhni ushqimet e ulët në i shëndoshë. Kutia në faqen 20 jep shembuj se sa i ngopur yndyrë dhe gjithsej yndyrë ju duhet të konsumojnë çdo ditë. 21 A Disa shkurton e mishit ngopura pak se të tjerët? Definitely. Këtu ka një udhëzues të ulët-shkurtime yndyrë: Viçi ..................... raundin e lartë, sytë e të rrumbullakëta, biftek të rrumbullakta, pjesë e pasme , rosto kundërfiletë tip, fileto mishi të shkurtër, strip biftek mbahem në të, ligët dhe ekstra viçi ligët terren ..................... Fileto derri, mish i pjekur ose kundërfiletë pres, ulur qendra chops fileto mishi ................... Foreshank mish qengji, mish i pjekur në këmbë, këmbë pres, pres fileto mishi.

What’s the Best Way To Cook To Reduce Fat?

por | | 0 Komento edhe ti
Cila është rruga më e mirë Për Cook Për Ulja e shëndoshë? Ju jeni në fat. Ka një mori të metodave gatim lowfat. Provoni këto-por mos harroni që të mos shtoni gjalpë ose yndyrë të lartë-sauces: ● Piqem ● zihem ● Mikrovalët ● rosto ● avulli ● joshin ● lehtë llokoçis skuqura ose sauté në llak gatim, sasi të vogla të vaj perimesh, ose supë ulur natriumi ● Grill ushqim deti, mish pule, ose perime.

Salt—How Can I Reduce the Amount of Salt I Eat?

por | | 0 Komento edhe ti
Shumica e amerikanëve ha shumë kripë (klorid natriumi). Ju mund ndihmë të mbrojtur veten kundër presionit të lartë të gjakut dhe kështu zemrën sëmundje e goditje-duke ulur sasinë e kripës dhe të tjera format e sodiumit në dietën tuaj. Siç vuri në dukje në faqet 4 dhe 7, të përpiqet të konsumojnë jo më shumë se 2.400 milligrams e sodiumit një ditë ose, nëse ju mund 1.500 milligrams një ditë. Kjo përfshin të gjitha kripë dhe natriumi në dietën tuaj, nëse shtuar në tavolinë apo në gatim, ose tashmë në ushqime të përpunuara. Kutia në faqet 10-11 ofron këshilla se si të përdorni etiketat e ushqimeve për të gjetur produkte të ulët sodium. Këtu janë disa këshilla mbi mënyrat që ju mund të reduktojë futje tuaj kripe dhe natriumi: ● Përdorimi reduktuar ose pa kripë natriumi shtuar produkteve. Për shembull, zgjedhin të ulët ose të reduktuar natriumi, ose pa kripë shtuar versionet e ushqime dhe condiments kur në dispozicion. ● Blej freskëta, të ngrira, ose konservuar "pa kripë shtuar" perime. ● pulave Përdorimi i freskët, peshk, dhe mish mbahem në të, në vend se të konservuar, tymosur, ose lloje të përpunuara. ● Zgjidhni gati-të-ngrënë mëngjes drithërat që janë më të ulëta në sodium. ● Limit ushqime të shërimit (të tilla si proshutë dhe proshutë), ushqime të paketuara në shëllirë (të tilla si turshi, perimet turshi, ullinj, dhe lakër turshi), dhe condiments (të tilla si msg, rrikë, keçap, dhe prevede Barbecue). Versionet Limit edhe më të ulëta natriumi e soje salcë dhe salcë teriyaki-trajtojnë këto condiments edhe ju kripë tryezë. ● Të jetë me erëza në vend të kripur. Në gatim dhe në tryezë, aromë ushqime me herbs, erëza, limon, bli, uthull, kripë dhe erëza pa - blends. ● Cook oriz, makarona, drithëra dhe pa kripë të nxehtë. Pritini prapa çastit ose salcë oriz, makarona, drithëra dhe mixes, e cila zakonisht kanë shtuar kripë. ● Zgjidhni "komoditet" ushqime që janë më të ulëta në sodium. Pres përsëri në darka të ngrira, enët e përziera si pica, të paketuara mixes, supave apo broths konservuar, dhe dressings sallatë-këto shpesh kanë një shumë natrium. ● Shpëlaj konservuar ushqimet, të tilla si ton, për të hequr disa sodium.

ABBREVIATIONS

por | | 0 Komento edhe ti
SHKURTIME Receta përdorni shkurtesat e mëposhtme: C. filxhan ......................... lb ......................... funt ......................... ons ons pintë pt ......................... qt kuart ......................... Tbsp .................... lugë gjelle tsp ....................... lugë çaji Listat e ushqyeshëm përdorni shkurtesat e mëposhtme: g. .......................... gram mg miligram ....................... %......................... qind

Bean and Macaroni Soup

por | | 0 Komento edhe ti
Bathë dhe Makarona supë 2 kanaçe (16 ons secila) fasule e madhe veriore 1 tbsp vaj ulliri 1 / 2 lb kërpudha të freskëta, feta 1 qepë C, copëtuar vrazhdë 2 karrota C, feta 1 selino C, copëtuar vrazhdë 1 hudhër karafil, i grirë 3 domate C, të freskëta, peeled, copëtoj (ose 1 1 / 2 £ konservuar, tërë, copëtoj) * 1 tsp tharë urtë 1 tsp tharë trumzë 1 / 2 tsp tharë rigon me shije piper i zi, fllad terren 1 fletë gji, copë 4 bërryl makarona C, i gatuar * Nëse përdorni domate konservuar, përmbajtja natriumi do të jenë më të larta. Provo nuk kripë shtuar domate te konservuara për të mbajtur të ulët sodium. 1. Fasule Drain dhe të lëngshme rezervë. Fasule Shpëlaj. 2. Nxehtësia e naftës në 6-kazan kuart. Shtoj mushrooms, qepë, karrota, selino, dhe hudhër dhe sauté për 5 minuta. 3. Add domate, urtë, trumzë, rigon, piper, dhe gjeth gji. Cover dhe kuzhinier rreth ngrohjes mesëm për 20 minuta. 4. Makarona Cook sipas udhëzimeve të pakos, duke përdorur pakripur uji. Drain kur gatuar. A nuk overcook. 5. Kombinoje lëngët e rezervuara bathë me ujë për të bërë 4 gota. 6. Add fasule likuid, dhe i gatuar makarona me përzierje bimore. 7. Bring me çiban. Cover dhe ziej derisa supa është tërësisht të nxehtë. Llokoçis herë pas here.

Cannery Row Soup

por | | 0 Komento edhe ti
Fabrikë konservimi Row supë £ 2 fileto peshku të ndryshme (të tilla si merluc, purtekë, belbëzoj, cod, i vetëm), ulur në cubes 1-inch 2 tbsp vaj ulliri 1 hudhër karafil, i grirë 3 karrota, prerë në shirita të hollë 2 selino C, feta 1 / 2 qepë C, copëtuar 1 / 4 speca jeshile C, copëtuar 1 mund (28 ons) domate e tërë, copëtoj, me të lëngshme 1 lëng C gojë 1 / 4 tsp thata trumzë, grimcuar 1 / 4 tsp borzilok i tharë, grimcuar 1 / 8 tsp piper i zi 1 / 4 C majdanoz të freskët, i grirë 1. Nxehtësia e naftës në tenxhere të madhe. Hudhër Sauté, karrota, selino, qepë, piper dhe jeshile në vaj për 3 minuta. 2. Shto përbërësit e mbetur, me përjashtim të majdanoz dhe peshku. Cover dhe zierje për 10-15 minuta ose derisa perimet janë pirun e tenderit. 3. Shto peshk dhe majdanoz. Ziej mbuluar për 5-10 minuta më shumë ose deri peshk thekon lehtë dhe është i errët. Serve hot.
por | | 0 Komento edhe ti
Supë me misër 1 tbsp vaj vegjetal 2 selino tbsp, diced imët 2 qepë tbsp, diced imët 2 spec tbsp jeshile, diced imët 1 pako (10 ons) ngrirë misër tërë kernel 1 patate C papërpunuara, peeled, diced në copa 1/2-inch 2 tbsp majdanoz të freskët, i copëtuar 1 ujë C 1 / 4 tsp kripë me shije piper i zi 1 / 4 lugë piper i kuq 2 miell tbsp 2 lowfat C ose qumësht i skremuar 1. Nxehtësia naftës në tenxhere të mesme. Add selino, qepë, piper dhe jeshile, dhe sauté për 2 minuta. 2. Add misër, patate, ujë, kripë, piper, spec i kuq dhe. Sillni në vlim, pastaj uljen e ngrohjes dhe të mesëm. Cook mbuluar për rreth 10 minuta ose derisa patatet janë të tenderit. 3. Vendi 1 / 2 filxhan qumësht në kavanoz me tightfitting kapak. Shtoni miell dhe dridhen fuqishëm. 4. Gradualisht shtoni qumështin e-përzierje miell me perime i gatuar. Pastaj shtoni mbetur qumësht. 5. Cook, nxitje të vazhdueshme, deri përzierje vjen në vlim dhe thickens. Shërbyer garnished me copëtuar, të freskëta majdanoz.

Curtido (Cabbage) Salvadoreño

por | | 0 Komento edhe ti
Curtido (Lakra) Salvadoreño 1 kokë lakër të mesme, i copëtuar 2 karrota të vogla, integruar 1 qepë të vogël, me feta 1 / 2 tsp tharë piper i kuq (optional) 1 / 2 tsp rigon 1 lugë vaj ulliri 1 kripë tsp 1 lugë kafe sheqer 1 / 2 uthull C 1 / 2 ujë C 1. Lakër zbardh me ujë të valë për 1 minutë. Hedh ujë. 2. Lakër Vendi në amfiteatër i madh dhe shtoni flokëkuq integruar, feta qepë, spec i kuq, rigon, vaj ulliri, kripë, sheqer kafe, uthull, dhe ujë. 3. Vendi në frigorifer për të paktën 2 orë para se shërbejnë.

Gazpacho

por | | 0 Komento edhe ti
Supë e ftohtë pikante 3 domate të mesme, peeled, copëtuar 1 / 2 kastravec C, seeded, copëtuar 1 / 2 spec C jeshile, copëtuar Green onions 2, feta 2 C ulët sodium lëng perimesh koktej 1 lëng limoni tbsp 1 / 2 basil tsp, tharë 1 / 4 lugë salcë hot piper 1 hudhër karafil, i grirë 1. Në amfiteatër i madh për përzierje, të kombinuar të gjitha përbërësit. 2. Cover dhe ftohtësi në frigorifer për disa orë.

Homemade Turkey Soup

por | | 0 Komento edhe ti
Shtëpi Turqi supë 6 gjeldeti lb gjirit me eshtra (me së paku 2 mishit C) 2 onions mesme 3 gjeth selino 1 tsp tharë trumzë 1 / 2 tsp tharë rozmarinë 1 / 2 tsp tharë urtë 1 tsp tharë basil 1 / 2 tsp borzilok i tharë 1 / 2 tsp tharë dragua 1 / 2 tsp kripë me shije piper i zi 1 / 2 lb pastina italian ose makarona 1. Gjeldeti Vendi gji në 6 madhe-tenxhere kuart. Mbuluar me ujë deri të paktën threequarters plot. 2. Onions Peel, prerë në copa të mëdha, dhe shtoni në tenxhere. Selino gjeth lahen, fetë, dhe shtoni në tenxhere. 3. Ziej e mbuluar për rreth 21 / 2 orë. 4. Hiq i therur nga tenxhere. Ndani supë në të vogla, shallower kontejnerët për ftohje të shpejtë në frigorifer. 5. Pas ftohjes, cek off yndyrë. 6. Ndërsa supë COOLs, hiqni mbetur nga mishi i therur turqi. Pritini në copa. 7. Add mish gjeldeti me supë skremuar, së bashku me herbs dhe erëza. 8. Sillni në vlim dhe shtoni pastina. Vazhdoni gatimin në vlim të ulët për rreth 20 minuta, deri pastina është bërë. Shërbyer menjëherë ose ngrij për më vonë reheating.

Meatball Soup

por | | 0 Komento edhe ti
Meatball supë 1 / 2 lb terren pule 1 / 2 tokë viçi lb ligët 10 ujit C 1 achiote tbsp annato (i quajtur gjithashtu), me dëshirë, për t'u ngjyrosur 1 bay leaf 1 qepë të vogël, i copëtuar 1 / 2 spec C jeshile, copëtuar 1 nenexhik tsp 2 domate të vogla, i copëtuar 1 / 2 tsp rigon 4 miell misri tbsp çastit 1 / 2 lugë piper i zi 2 karafil hudhër, i grirë 1 / 2 tsp kripë 2 karrota të mesme, i copëtuar 2 lakër C, i copëtuar 2 gjeth selino, copëtuar 1 pako (10 ons) misrit ngrirë 2 kungull i njomë të mesme, i copëtuar 1 chayote mesme, copëtuar (shtuar kungull i njomë mund të përdoret në vend) 1 / 2 cilantro C, i grirë 1. Në tenxhere të madhe, të kombinuar të ujit, annato, bay leaf, gjysma e qepë, jeshile piper, dhe 1 / 2 lugë çaji i nenexhik. Bring me çiban. 2. Në vazo, kombinuar pule, viçi, gjysma tjetër e qepë, domate, rigon, miell misri, piper, hudhër, dhe kripë. Mix mirë. Forma 1-inch qofte. Meatballs Vendi në valë ujit dhe ngrohjes ulët. Gatuaj rreth ngrohjes ulët për 30-45 minuta. 3. Add flokëkuq, chayote, lakër, dhe selino. Cook rreth ngrohjes ulët për 25 minuta. Shto misri e kungull i njomë. Cook 5 minuta për një tjetër. Garniturë me cilantro dhe pjesën tjetër të nenexhik.

Mexican Pozole

por | | 0 Komento edhe ti
Meksikan Pozole 2 £ viç varfër, Cubed * 1 tbsp vaj ulliri 1 qepë të madhe, i copëtuar 1 hudhër karafil, copëtuar imët 1 / 4 tsp kripë 1 / 8 tsp piper 1 / 4 cilantro C 1 mund (15 ons) domate zier 2 domate ons paste 1 mund (1 £ 13 ons) kaçamak * Skinless, gjokse pule pa kocka mund të përdoret në vend të cubes viçi. 1. Në tenxhere e madhe, vaj për ngrohje, pastaj sauté viçi. 2. Add qepë, hudhër, kripë, piper, cilantro, dhe ujë të mjaftueshëm për të mbuluar mishi. Cover tenxhere dhe kuzhinier rreth ngrohjes ulët derisa mishi është e tenderit. 3. Shto domate dhe paste domate. Vazhdoni gatimin për rreth 20 minuta. 4. Shto kaçamak dhe vazhdojnë gatim rreth ngrohjes ulët për një tjetër 15 minuta, nxitje ndonjehere. Nëse shumë trashë, shtoni ujë për qëndrueshmëri të dëshiruara.

Minestrone Soup

por | | 0 Komento edhe ti
Minestrone supë 1 / 4 C vaj ulliri 1 hudhër karafil, i grirë (apo 1 / 8 tsp pluhur) 11 / 3 qepë C, copëtuar vrazhdë 11 / 2 me gjethe selino C, copëtuar vrazhdë 1 mund (6 ons) domate paste 1 tbsp majdanoz i freskët, i copëtuar 1 flokëkuq C, feta, të freskëta apo të ngrira 4 3 / 4 lakër C, i copëtuar 1 mund (1 lb) domate, copëtoj 1 C fasule të kuqe konservuar veshkave, drenazhuar, shpëlarë 11 / 2 bizele të ngrira C 11 / 2 C fasule të freskëta jeshile salcë dash nxehtë 11 ujit C 2 spageti C, i papjekur, thyer 1. Nxehtësia e naftës në 4-tenxhere kuart. Shtoj qepë hudhra,, dhe selino, dhe sauté për rreth 5 minuta. 2. Shtesa të gjithë përbërësit e mbetur me përjashtim spageti. Llokoçis deri në përbërësit janë mirë të përziera. 3. Sillni në vlim dhe zvogëlimin e ngrohjes, mbuluar, dhe ziej për rreth 45 minuta ose derisa perimet janë të tenderit. 4. Shto spageti papjekur dhe zierje për vetëm 2-3 minuta.

Pupusas Revueltas

por | | 0 Komento edhe ti
Pupusas Revueltas 1 pule lb gjirit, terren 1 tbsp vaj vegjetal 1 / 2 lb djathi mocarela lowfat, integruar 1 / 2 qepë të vogël, diced imët 1 hudhër karafil, i grirë 1 spec i gjelbër të mesme, seeded, i grirë 1 domate të vogla, copëtuar imët 1 / 2 tsp kripë 5 miell misri C çastit (masa harina) 6 ujë C 1. Në tigan nonstick, pulë sauté në vaj rreth ngrohjes të ulët, derisa të kthehet i bardhë. Llokoçis pule vazhdimisht për ta mbajtur atë nga ngjitje. 2. Add qepë, hudhra, spec i gjelbër, dhe domate. Përzierje Cook pule përmes. Hiq tigan nga sobë dhe le të ftohtë përzierje në frigorifer. 3. Ndërkohë, miell vend në amfiteatër i madh dhe përzierjen e trondit në mjaft ujë për të ngurtë, Tortilla si brumë. 4. Kur përzierje pulë ka ftohur, përzierje në djathë. 5. Ndani brumë në 24 pjesë. Me duart tuaja, brumë rrokulliset në topa dhe dystohet secili në rrethin e 1/2-inch trasha. Vendos një lugë e përzierje e pulave në mes të çdo rrethi të brumë dhe sjellë edges në qendër. Top palos e brumë përsëri derisa është 1/2-inch trasha. 6. Në tigan shumë të nxehtë prej hekuri, pupusas kuzhinier në çdo anë deri në ngjyrë kafe e artë. Serve hot.

Rockport Fish Chowder

por | | 0 Komento edhe ti
2 tbsp vaj vegjetal 1 / 4 qepë C, copëtuar vrazhdë 1 / 2 selino C, copëtuar vrazhdë 1 flokëkuq C, feta 2 patate C, të papërpunuara, peeled, Cubed 1 / 4 tsp trumzë 1 / 2 lugë spec i kuq 2 lëng gojë C shishe 8 peppercorns gjithë 1 bay leaf 1 £ freskëta ose të ngrira (dhe thawed) cod apo fileto merluc, ulur në Cubes 3/4-inch 1 / 4 miell C 3 qumësht C lowfat 1 tbsp majdanoz i freskët, i copëtuar 1. Nxehtësia e naftës në tenxhere të madhe. Shtoni qepë dhe selino, dhe sauté për rreth 3 minuta. 2. Add karrota, patate, trumzë, spec i kuq, dhe supë gojë. Përfundojë peppercorns dhe bay leaf në pëlhurë djathë. Shtoni në tenxhere. Sillni në vlim, reduktuar ngrohjes, dhe ziej për 15 minuta, pastaj shtoni dhe peshk zierje për 15 minuta shtuar, ose deri thekon peshk lehtë dhe është i padepërtueshëm. 3. Hiq peshk dhe perime. Peshk Pushim në chunks. Bring supë të çiban dhe vazhdojnë të valë deri në vëllim është reduktuar në 1 filxhan. Largoj bay leaf dhe peppercorns. 4. Shake miell dhe 1 / 2 filxhan qumësht lowfat në enë me të ngushtë puthitur kapak deri qetë. Add to supë me lëng mishi në tenxhere, së bashku me mbetur qumësht. Cook rreth ngrohjes mesme, nxitje të vazhdueshme, deri në përzierje vlon dhe është thickened. 5. Kthehuni chunks perime dhe peshk të aksioneve dhe ngrohjes tërësisht. Serve hot, spërkatet me majdanoz copëtuar.

Bavarian Beef

por | | 0 Komento edhe ti
Viçi bavarez 1 1 / 4 £ ligët merak mish viçi, shkurtohet e inç yndyrë, hyj në 1-copa 1 tbsp vaj vegjetal 1 qepë të madhe, feta thinly 1 1 / 2 ujë C 3 / 4 fara tsp qimnon 1 / 2 tsp kripë 1 / 8 tsp piper i zi 1 bay leaf 1 / 4 C uthull të bardhë 1 sheqer tbsp 1 / 2 lakër kokë të vogla të kuqe, shkurtuar në 4 wedges 1 / 4 gingersnaps C, grimcuar 1. Mishit Brown në vaj në tigan të rënda. Hiq mish dhe qepë sauté në vaj e mbetura deri artë. Mishit Kthehu në tigan. Shtoni ujë, fara qimnon, kripë, piper, dhe gjeth gji. Bring me çiban. Ulja e ngrohjes, mbulojnë, dhe ziej për 11 / 4 orë. 2. Shto uthull dhe sheqer, dhe trazim. Vendi lakër në majë të mishit. Cover dhe ziej për 45 minuta shtuar. 3. Hiq mish dhe lakër, organizoni në pjatë, dhe për të mbajtur ngrohtë. 4. Drippings Strain nga tigan dhe i skremuar off yndyrë. Shtoni ujë të mjaftueshëm për të drippings të japë 1 filxhan të lëngshme. 5. Kthehuni tek tigan me gingersnaps grimcuar. Kuk dhe llokoçis deri thickened dhe përzierje vlon. Hidh mbi mish dhe perimeve, dhe për të shërbyer.

Beef and Bean Chili

por | | 0 Komento edhe ti
Mish lope dhe Bean Chili 2 £ ligët merak mish viçi, shkurtohet e inç yndyrë, hyj në 1-cubes 3 tbsp vaj vegjetal 2 ujë C 2 tsp hudhër, i grirë 1 qepë të madhe, copëtuar imët 1 miell tbsp 2 tsp pluhur djegës 1 spec i gjelbër, i copëtuar 2 £ (ose 3 C) domate, copëtuar 1 rigon tbsp 1 qimnon tsp 2 fasule C konservuar veshkave * * Për të ulur prapa në natriumi, do të përpiqen për përdorimin e "pa kripë shtuar" fasule konservuar veshkave ose fasule përgatitur në shtëpi pa kripë. 1. Mish Brown në tigan i madh me gjysmën e vaj perimesh. Add ujë. Ziej mbuluar për 1 orë derisa mishi është e tenderit. 2. Vaj vegjetal Nxehtësia e mbetura në vendin e dytë tigan. Shtoni hudhër dhe qepë, dhe kuzhinier rreth ngrohjes ulët deri qepë është zbutur. Shtoni miell dhe kuzhinier për 2 minuta. 3. Add hudhër--përzierje qepë miell për mish i gatuar. Pastaj shtoni mbetur përbërësit për përzierje mish. Ziej për 1 / 2 orë.

Beef Stroganoff

por | | 0 Komento edhe ti
Viçi Stroganoff 1 viçi lb ligët (raundin e lartë), Cubed 2 lugë vaj vegjetal 3 / 4 qepë tbsp, copëtuar imët 1 mushrooms lb, feta 1 / 4 tsp kripë piper për shije 1 / 4 tsp arrëmyshk 1 / 2 tsp tharë borzilok 1 / 4 C verë e bardhë 1 kos lowfat C plain 6 makarona C, i gatuar në ujë pakripur 1. Viçi Pritini në cubes 1-inch. 2. Nxehtësia 1 lugë çaji vaj në tigan nonstick. Qepë Sauté për 2 minuta. 3. Shto viç dhe sauté për 5 minuta më shumë. Kthehuni në ngjyrë kafe qetë. Hiq nga panevropian dhe të mbajë nxehtë. 4. Add naftës mbetur të pan dhe sauté këpurdhat. 5. Shto viç dhe prej qepëve të pan me seasonings. 6. Shto dhe kos verë, dhe butësisht llokoçis in Nxehtit, por nuk po digjem .* 7. Shërbyer me makarona. * Nëse trashje është e dëshiruar, përdorimi 2 teaspoons e miell misri. Kalorive janë të njëjta si për miell, por miell misri ka dy fuqi trashje. Kalorive për miell misri nuk janë të përfshira në ushqyesve që shërben për të dhënë më sipër. Te shtoni miell misri, të marrë sasi të vogla të verës dhe kos dhe lëng mishi lënë mënjanë për të ftohur. Llokoçis në miell misri. Shtoni disa nga supë të ngrohtë me miell misri ngjitur dhe trazim. Pastaj, shtoni miell misri përzierje të pan.

Black Skillet Beef With Greens and Red Potatoes

por | | 0 Komento edhe ti
Zi Mish tigan Me Gjelbrit dhe Red patate 1 lartë lb rrumbullakët viçi 1 spec i kuq tbsp 11 / 2 tsp rigon 1 / 2 tsp pluhur djegës 1 / 4 lugë pluhur hudhër 1 / 4 lugë piper i zi 1 / 8 tsp piper i kuq 1 / 8 mustardë tsp thatë 8 kuqe-skinned patate, përgjysmuar 3 qepë C, copëtuar imët 2 supë viçi C 2 karafil hudhër të mëdha, i grirë 2 karrota të mëdha, peeled, ulur në shumë e hollë, strips 21/2-inch 2 bandë (1 / 2 lb) zarzavate mustardë, lakër jeshile, zarzavate ose rrepë, rrjedh hequr, shqyer vrazhdë sipas nevojës gatim spray nonstick 1. Pjesërisht ngrijë viçi. Thinly rriskë nëpër grurë në shirita të gjatë Gjerë 1/8-inch trashë dhe 3 inç. 2. Kombinoje piper i kuq, rigon, pluhur djegës, pluhur hudhër, zi

Quick Beef Casserole

por | | 0 Komento edhe ti
Quick Mish tavë 1 / 2 lb viçi ligët terren 1 qepë C, copëtuar 1 selino C, i copëtuar 1 spec i gjelbër C, Cubed 31 / 2 domate C, diced 1 / 4 tsp kripë 1 / 2 lugë piper i zi 1 / 4 lugë piper i kuq 1 bizele të ngrira C 2 karrota të vogla, diced Oriz 1 C papjekur 11 / 2 ujë C 1. Në tigan, viçi kafe terren dhe kullon yndyrë off. 2. Add pjesa tjetër e përbërësve. Mix mirë. Cover dhe gatuaj rreth ngrohjes mesme deri në valë. Ulja në ngrohje të ulët dhe zierje për 35 minuta. Serve hot.

Scrumptious Meat Loaf

por | | 0 Komento edhe ti
I shijshëm Meat Loaf 1 £ viç tokë, shtesë ligët 1 / 2 C (4 ons) domate paste 1 / 4 qepë C, copëtuar Peppers 1 / 4 C jeshile 1/4C speca të kuq 1 domate C, të freskëta, blanched, i copëtuar 1 / 2 lugë mustardë, natriumi e ulët 1 / 4 terren tsp piper i zi 1 / 2 lugë piper të nxehtë, i copëtuar 2 karafil hudhër, copëtuar 2 gjeth scallion, copëtuar 1 / 2 tokë tsp xhenxhefil 1 / 8 terren tsp arrëmyshk 1 portokalli tsp lëkurë, integruar 1 / 2 trumzë tsp, grimcuar 1 / 4 bukë crumbs C, integruar imët 1. Përzierje të gjithë përbërësit së bashku. 2. Vendi 1-copë në funt pan (preferohet me raft pikoj) dhe piqem mbuluar në 350 ° F për 50 minuta. 3. Zbuluar pan pjekje dhe për të vazhduar për 12 minuta.

Stir-Fried Beef and Potatoes

por | | 0 Komento edhe ti
1 1 / 2 lb kundërfiletë biftek 2 lugë vaj vegjetal 1 hudhër karafil, i grirë 1 lugë uthull 1 / 8 tsp kripë 1 / 8 tsp piper 2 onions të mëdha, feta 1 domate e madhe, me feta 3 C patate të ziera, diced 1. Trim yndyrë nga mishi dhe prerë në, copa të vogla hollë. 2. Në tigan i madh, vaj për ngrohje dhe hudhër sauté deri artë. 3. Add biftek, uthull, kripë dhe piper. Cook për 6 minuta, nxitje viç deri në kafe. 4. Shtoni qepë dhe domate. Cook deri qepë është transparent. Shërbejnë patate të ziera.

Stir-Fried Beef and Chinese Vegetables

por | | 0 Komento edhe ti
2 tbsp verë e thatë e kuqe 1 tbsp salcë soje 1 / 2 lugë sheqer 11 / 2 gingerroot tsp, peeled, integruar 1 lb rrumbullakët mishi pa kocka, yndyrë shkurtohet, ulur nëpër kokërr në strips 11/2-inch 2 tbsp vaj vegjetal 2 qepë mesatare, çdo prerë në 8 wedges 1 / 2 lb kërpudha të freskëta, shpëlarë, shkurtohet, feta 2 gjeth (1 / 2 C) selino, paragjykim prerë në feta 1/4-inch 2 speca jeshile të vogla, prerë në shirita të hollë gjati 1 uji gështenja C, drenazhuar, feta 2 miell misri tbsp 1 / 4 e ujit C 1. Marinadë Përgatitja e përzierjes së bashku nga verë, salcë soje, sheqer, dhe gjallëri. 2. Mishit marinoj në përzierje ndërsa përgatitjen e perimeve. 3. Nxehtësia 1 lugë gjelle vaj në tigan të madh ose wok. Llokoçis-onions RFJ-së dhe kerpudha për 3 minuta gjatë ngrohjes të mesëm-të lartë. 4. Shto selino dhe kuzhinier për 1 minutë. Shtoni perime të mbetura dhe kuzhinier për 2 minuta ose derisa spec i gjelbër është e tenderit, por gjallërues. Perime Transferim në tas të ngrohtë. 5. Shto mbetur 1 lugë gjelle vaj në tigan. Llokoçis-e mishit të skuqura në vaj për rreth 2 minuta, apo deri sa të humbet ngjyra e mishit trëndafili. 6. Blend miell misri dhe ujit. Trazim në mish. Kuk dhe llokoçis deri thickened. Pastaj kthimi perime në tigan. Llokoçis butësisht dhe për të shërbyer.

Baked Pork Chops

por | | 0 Komento edhe ti
6 qendër të ligët-prerë bërxolla derri, 1/2-inch trashë * 1 vezë e bardhë 1 C avullohem qumësht i skremuar 3 / 4 cornflake crumbs C 1 / 4 C crumbs mirë bukë e thatë 4 speca tsp 2 tsp rigon 3 / 4 tsp pluhur djegës 1 / 2 pluhur tsp hudhër 1 / 2 lugë piper i zi 1 / 8 tsp piper i kuq 1 / 8 mustardë tsp thatë 1 / 2 tsp kripë sipas nevojës gatim spray nonstick * Mundohuni recetë me skinless, mish pule pa kocka ose gjeldeti pjesë, ose peshk-piqem për vetëm 20 minuta. 1. Furrë ngroh paraprakisht në 375 ° F. 2. Trim yndyrë nga bërxolla derri. 3. Beat vezë e bardhë me qumësht i skremuar avulluar. Chops Vendi në qumësht përzierje dhe le të qëndrojë për 5 minuta, i kthyer një herë. 4. Ndërkohë, crumbs cornflake përzierje, crumbs bukë, erëza dhe kripë. 5. Gatim Përdorimi nonstick llak në 13 - deri 9-pjekje inch pan. 6. Chops Hiq nga përzierja e qumështit dhe pallto tërësisht me përzierje thërrime. 7. Chops Vendi në tigan dhe piqem në 375 ° F për 20 minuta. Chops Kthejeni piqem për të shtuar dhe 15 minuta ose derisa nuk i kuq mbetet.

Shish Kabob

por | | 0 Komento edhe ti
2 tbsp vaj ulliri 1 / 2 C supë pule 1 / 4 C verë e kuqe 1 limon, lëng vetëm 1 tsp copëtuar hudhër 1 / 4 tsp kripë 1 / 2 tsp rozmarinë 1 / 8 tsp piper i zi 2 £ qengji varfër, ulur në 1-inch cubes 24 domate qershi 24 kerpudha 24 onions vogël 1. Kombinoje naftës, supë me lëng mishi, verë, lëng limoni, hudhër kripë, rozmarinë, dhe piper. Hidh mbi mish qingji, domate, kërpudha, dhe prej qepëve. Marinoj e frigorifer për disa orë ose gjatë natës. 2. Vendos së bashku skewers e qengjit, onions, kërpudha dhe domate. Zihem 3 inç e ngrohjes për 15 minuta, kthyer çdo 5 minuta.

Spicy Veal Roast

por | | 0 Komento edhe ti
1 / 4 tsp kripë 1 / 2 lugë piper i zi 1 / 2 lugë kanellë 11 / 2 tsp qimnon 3 £ shpatull varfër pa kockë viçi, shkurtohet, mbështjellë, të lidhura 4 lugë vaj ulliri 1 / 2 lb onions, peeled 1 / 2 hudhër karafil, peeled 2 tsp tharë dragua 4 sprigs majdanoz të freskët 1 trumzë tsp 1 bay leaf 1. Mix së bashku kripë, piper, kanellë, dhe qimnon. Fshij mbi rosto. 2. Nxehtësia 2 teaspoons e naftës në tigan i madh. Add onions, hudhër, dhe dragua. Cover dhe kuzhinier rreth ngrohjes ulët për 10 minuta. Set aside. 3. Nxehtësia e mbetur 2 teaspoons të naftës në ovenproof tigan i madh sa të mbajë të gjitha përbërësit. Mishit Brown në të gjitha anët. 4. Add përzierje hudhër-qepë. Add majdanoz, trumzë, dhe gjeth gji. Mbulesa. 5. Piqem në furrë 325 º F për 11 / 2 orë, ose deri sa të mishit është e tenderit. 6. Hiq e mishit për të shërbyer pjatë. Cek yndyrë nga lëngjet e gatim. Gji Hiq fletë dhe majdanoz. Rosto Pritini në 1/4- të Feta 1/2-inch. Hidh një gatim pak lëng mbi rosto dhe për të shërbyer në anën tjetër.

Barbecued Chicken

por | | 0 Komento edhe ti
3 pjesë lb pule (gjoks, thupër, dhe kofshë), lëkurë dhe yndyra larguar 1 qepë të madhe, feta thinly 3 uthull tbsp 3 tbsp salcë Worcestershire Sheqer 2 tbsp kafe me shije piper i zi 1 thekon tbsp hot piper 1 tbsp pluhur djegës 1 aksioneve C pule apo supë me lëng mishi, dhjami i skremuar nga lartë 1. Pulë Vendi në 13 - deri 9 - nga 2-inch pan. Rregullojnë onions mbi krye. 2. Mix së bashku uthull, salcë Worcestershire, kafe sheqer, piper, hot thekon piper, pluhur djegës, dhe aksioneve. 3. Përzierje Hidh mbi pule dhe piqem në 350 ° F për 1 orë ose derisa bërë. Ndërsa gatim, Baste herë pas here.

Barbecued Chicken—Spicy Southern Style

por | | 0 Komento edhe ti
5 tbsp (3 ons) domate paste 1 keçap tsp Mjaltë 2 tsp 1 melasë tsp 1 lugë salcë Worcestershire 4 lugë uthull të bardhë 3 / 4 lugë piper i kuq 1 / 8 tsp piper i zi 1 / 4 qepë tsp pluhur 2 karafil hudhër, i grirë 1 / 8 xhenxhefil tsp, integruar 11 / 2 lb pule (gjoksi, drumsticks), skinless 1. Kombinoje me përjashtim të gjithë përbërësit e pulave në tenxhere. 2. Ziej për 15 minuta. 3. Pule lahen dhe me vend të thatë. Vendin e saj në pjatë të madhe dhe shkurre me gjysmën e përzierje prevede. 4. Mbuluar me përfundojë plastike dhe marinoj në frigorifer për 1 orë. 5. Pule Vendi pjekje mbi fletë me viza me fletë metalike prej alumini dhe grindje për 10 minuta nga çdo anë për të nënshkruar në lëngje. 6. Furrë, kthehuni në 350 ° F dhe shtoni mbetur salcë me pule. Cover me pule petë alumini dhe vazhdojnë pjekje për 30 minuta.

Chicken Gumbo

por | | 0 Komento edhe ti
1 lugë vaj vegjetal 1 / 4 miell C 3 C ulët sodium supë pule 1 1 / 2 lb gjoks pule, skinless, pa kocka, shkurtuar në strips 1-inch 1 C (1 / 2 lb) patate të bardhë, Cubed 1 onions C, i copëtuar 1 C (1 / 2 lb) karrota, copëtuar vrazhdë 1 / 2 karotë mesatare, integruar 1 / 4 selino C, i copëtuar 4 karafil hudhër, i grirë imët 2 gjeth scallion, copëtuar 1 fletë tërë gji 1 / 2 tsp trumzë 1 / 2 lugë piper i zi, terren 2 tsp nxehtë (ose jalapeño) piper 1 C (1 / 2 lb) bamje, feta copa-copa 1/2-inch 1. Add naftës në tenxhere të mëdha dhe ngrohjes mbi zjarr të mesëm. 2. Llokoçis në miell. Cook, nxitje të vazhdueshme, deri në miell fillon të kthehet kafe e artë. 3. Llokoçis ngadalë në të gjitha supë duke përdorur lëvizje wire. Cook për 2 minuta. Supë përzierje nuk duhet të jetë i trazuar. 4. Add pjesa tjetër e përbërësit përveç bamje. Sillni në vlim, pastaj uljen e ngrohjes dhe le të ziej per 20-30 minuta. 5. Shto bamje dhe le kuzhinier për 15-20 minuta më shumë. 6. Hiq gjeth gjirin e nxehtë dhe për të shërbyer në vazo ose mbi oriz.

Chicken and Rice

por | | 0 Komento edhe ti
6 copë pulë (këmbët dhe gjinjtë), skinless 2 lugë vaj vegjetal 4 ujë C 2 domate, copëtuar 1 / 2 spec C jeshile, copëtuar 1/4C piper i kuq, i copëtuar 1 / 4 selino C, diced 1 karotë mesatare, integruar 1 / 4 misri C, i ngrirë 1 / 2 qepë C, copëtuar 1 / 4 cilantro C freskët, i copëtuar 2 karafil hudhër, copëtuar gjobë 1 / 8 tsp kripë 1 / 8 tsp piper 2 oriz C 1 / 2 bizele të ngrira C 2 ons ullinjtë spanjisht 1 / 4 rrush C 1. Në tenxhere e madhe, copa pule kafe në vaj. 2. Shtoni ujë, domate, speca të gjelbër dhe të kuqe, selino, karrota, misri, qepë, cilantro, hudhër, kripë dhe piper. Cover dhe kuzhinier mbi mesme ngrohjes për 20-30 minuta ose derisa është bërë pulë. 3. Hiq pule nga tenxhere dhe vendin në frigorifer. Add oriz, bizele, dhe ullinjtë në tenxhere. Tenxhere Cover dhe kuzhinier rreth ngrohjes ulët për rreth 20 minuta derisa orizi është bërë. 4. Shto pule dhe rrush, dhe një tjetër kuzhinier për 8 minuta.

Chicken and Spanish Rice

por | | 0 Komento edhe ti
1 onions C, i copëtuar Peppers 1 / 4 C jeshile 2 lugë vaj vegjetal 1 mund (8 oz) salcë domatesh * 1 majdanoz tsp, copëtuar 1 / 2 lugë piper i zi 11 / 4 tsp hudhër, i grirë 5 C gatuar oriz (në ujë pakripur) 31 / 2 gjirit C pule, gatuar, lëkurës dhe eshtrave hiqet, diced * Natriumi Ulja duke përdorur një 4-ons nuk mund të shtuar salcë domate kripë dhe një 4-ons mund të rregullt salcë domate. New content natriumi për secilin që shërbejnë është 226 mg. 1. Në tigan i madh, onions sauté dhe speca jeshile në vaj për 5 minuta të ngrohjes mesme. 2. Shto salcë domate dhe erëza. Heat përmes. 3. Shto dhe oriz i gatuar pule, dhe ngrohjes përmes.

Chicken Marsala

por | | 0 Komento edhe ti
1 / 8 tsp piper i zi 1 / 4 tsp kripë 1 / 4 miell C 4 (5 ons total) gjokse pule, pa kockë, skinless 1 tbsp vaj ulliri 1 / 2 C verë Marsala 1 / 2 e aksioneve C pule, yndyrë skremuar nga lartë 1 / 2 limoni, lëng vetëm 1 / 2 kërpudha C, feta 1 tbsp majdanoz i freskët, i copëtuar 1. Mix së bashku piper, kripë dhe miell. Qendra pule me i kalitur miell. 2. Në tigan me fund të rëndë, vaj për ngrohje. Gjokse pule Vendi në tigan dhe ngjyrë kafe në të dy anët, pastaj hiqni dhe vendosur mënjanë. 3. Për tigan, shtoni verën dhe trondit deri nxehtë. Add lëng, aksionet, dhe këpurdhat. Llokoçis, zvogëlimin e ngrohjes, dhe kuzhinier për rreth 10 minuta, deri salcë është zvogëluar pjesërisht. 4. Gjokse pule të thekur Kthehuni tigan. Lugë salcë mbi pule. 5. Cover dhe kuzhinier për rreth 5-10 minuta ose derisa është bërë pulë. 6. Shërbyer salcë mbi pule. Garniturë me majdanoz copëtuar.

Chicken Orientale

por | | 0 Komento edhe ti
8 pa kocka, gjinjtë skinless pule, prerë në chunks 8 kërpudha të freskëta me shije piper i zi 8 onions gjithë të bardhë, parboiled 2 portokall, quartered 8 chunks konservuar pineapple, nonsweetened 8 domate qershi 1 mund (6 ons) ngrirë, lëng të koncentruar mollë, thawed 1 verë e bardhë e thatë C 2 tbsp salcë soje, natriumi e ulët xhenxhefil dash, terren 2 uthull tbsp 1 / 4 C vaj vegjetal 1. Sasi e vogël gjokse pule me piper. 2. Thread 8 skewers si vijon: pulë këpurdhë, pulë, qepë, pulë, Tremujori portokalli, pule, pineapple , copë domate qershi. Kabobs vend në cekët pan. 3. Kombinoje përbërësit e mbetur dhe lugë mbi kabobs. Marinoj në frigorifer për të paktën 1 orë, pastaj thahet. 4. Zihem kabobs 6 inç nga ngrohjes për 15 minuta për secilën palë. Furçë me marinadë çdo 5 minuta. Pas bërë, hidhni mbetur marinadë dhe do të shërbejë kabobs.

Chicken Ratatouille

por | | 0 Komento edhe ti
1 tbsp vaj vegjetal 4 pule gjysma e gjirit të mesme, skinned, yndyrë hequr, pa kockë, dhe prerë në copa 1-inch 2 kungull i njomë, rreth 7 inç të gjatë, unpeeled, feta thinly 1 patëllxhan të vogla, peeled, shkurtuar në 1-inch cubes 1 qepë të mesme, feta thinly 1 spec i gjelbër mesme, prerë në copa 1-inch 1 / 2 lb kërpudha të freskëta, feta 1 mund (16 ons) domate e tërë, copëtoj 1 hudhër karafil, i grirë 1 1 / 2 tsp borzilok i tharë, grimcuar 1 tbsp majdanoz i freskët, i grirë me shije piper i zi 1. Nxehtësia naftës në tigan nonstick të mëdha. Shto pule dhe sauté për rreth 3 minuta ose derisa lehtë thekur. 2. Add kungull i njomë, patëllxhan, qepë, jeshile piper, dhe këpurdhat. Kuzhinier për rreth 15 minuta, nxitje herë pas here. 3. Add domate, hudhër, borzilok, majdanoz, dhe piper. Llokoçis dhe vazhdojnë të kuzhinier për rreth 5 minuta ose derisa pule është e tenderit.

Chicken Salad

por | | 0 Komento edhe ti
3 1 / 4 pule C, gatuar, Cubed, skinless 1 / 4 selino C, i copëtuar 1 lëng limoni tbsp 1 / 2 qepë tsp pluhur 1 / 8 kripë tsp * 3 majonezë tbsp, lowfat * Ulja natriumi duke hequr tsp 1 / 8 e kripë shtuar. New content natriumi për çdo shërbyer është 127 mg. 1. Pule Piqem, prerë në kube, dhe ngrij. 2. Në amfiteatër i madh, të kombinuar pjesa tjetër e përbërësve, shtoni pule i ftohtë dhe përzierje mirë.

Chicken Stew

por | | 0 Komento edhe ti
8 copë pulë (zemrat ose këmbët) 1 ujë C 2 karafil hudhër të vogël, i grirë 1 qepë të vogël, i copëtuar 1 1 / 2 tsp kripë 1 / 2 tsp piper 3 domate të mesme, i copëtuar 1 majdanoz tsp, copëtuar 1 / 4 selino C, copëtuar imët 2 patate të mesme, peeled, copëtuar 2 karrota të vogla, i copëtuar 2 gjirin e lë 1. Hiq lëkurës nga pule, së bashku me ndonjë yndyrë shtesë. Në tigan i madh, kombinoni pulë, uji, hudhër, qepë, kripë, piper, domate, dhe majdanoz. Fort mbuluar dhe kuzhinier rreth ngrohjes ulët për 25 minuta. 2. Add selino, patate, karrota, dhe bay lë dhe vazhdon të gatuaj për 15 më tepër minuta ose derisa pulë dhe perime janë të tenderit. Hiq gjirin e lë para shërbejnë.

Crispy Oven-Fried Chicken

por | | 0 Komento edhe ti
1 / 2 C qumësht i skremuar ose dhallë 1 pulave tsp erëza 1 kornfleiks C, copë 1 1 / 2 qepë tbsp pluhur 1 1 / 2 tbsp pluhur hudhër 2 lugë piper i zi 2 tsp tharë piper nxehtë, grimcuar 1 xhenxhefil tsp, terren 8 copë pulë, skinless (4 zemrat, 4 drumsticks) disa dridhet e piper i kuq 1 lugë vaj vegjetal 1. Të ngroh paraprakisht furrë 350 ° F. 2. Shto 1 / 2 lugë çaji i pulave erëza për qumësht. 3. Kombinoje gjitha erëza të tjera me cornflake crumbs dhe vendin në qese plastike. 4. Pule lahen dhe me vend të thatë. Dip pule në qumësht, shkundni për heqjen e tepërt, atëherë shpejt shkundur në qese me erëza dhe crumbs. 5. Ftoh për 1 orë. 6. Hiq nga frigorifer dhe sasi e vogël lehtë me piper i kuq për ngjyrë. 7. Në mënyrë të barabartë pule hapësirë për pjekje greased pan. 8. Mbuluar me letër varaku alumini dhe piqni për 40 minuta. Petë Hiq dhe vazhdojnë pjekje për 30-40 minuta shtuar ose derisa mishi mund të të largohen lehtë nga kocka larg me pirun. Drumsticks mund të kërkojë pak kohë buke se zemrat e tyre. (A nuk kthehet pule gjatë pjekjes.) Crumbs do të formojë crispy lëkurës "."

Finger-Licking Curried Chicken

por | | 0 Komento edhe ti
1 1 / 2 tsp kerri pluhur 1 trumzë tsp, grimcuar 1 scallion kërcell, copëtuar 1 spec tbsp nxehtë, i copëtuar 1 lugë piper i zi, terren 8 karafil hudhër, grimcuar 1 xhenxhefil tbsp, integruar 3 / 4 tsp kripë 8 copë pulë, skinless (gjoks dhe thupër) 1 tbsp vaj ulliri 1 ujë C 1 patate të mesme të bardhë, diced 1 qepë të madhe, i copëtuar 1. Mix së bashku kerri pluhur, trumzë, scallion, piper nxehtë, spec i kuq , piper piper i zi, hudhër, xhenxhefil, qepë dhe kripë. 2. Përzierje sasi e vogël erëza në pule. 3. Marinoj për të paktën 2 orë në frigorifer. 4. Vaj mbi tigan e nxehtësisë në zjarr të mesëm. Shto pule dhe sauté. 5. Shtoni ujë dhe do të lejojë që të gatuaj pule mbi zjarr të mesëm për 30 minuta. 6. Shto patate diced dhe kuzhinier për një shtoi 30 minuta. 7. Shtoni qepët dhe kuzhinier për 15 minuta më shumë ose deri sa mishi është e tenderit.

Grilled Chicken

por | | 0 Komento edhe ti
4 gjokse pule, pa kocka, skinless 1 / 4 C vaj ulliri 2 limes, lëng vetëm 1 / 4 tsp rigon 1 / 2 lugë piper i zi 1 / 4 e ujit C 10-12 tomatillos, husks hequr, shkurtuar në gjysmë 1 / 2 qepë mesatare, quartered 2 karafil hudhër, copëtuar imët 2 speca jalapeño 2 cilantro tbsp, copëtuar 1 / 4 tsp kripë 1 / 4 C lowfat salcë kosi 1. Kombinoje vaj, lëng nga një limonit, rigon, piper i zi dhe të cekët, pjekje enësh qelqi. Trazim. 2. Gjokse pule Vendi në gjellë dhe pjekje të kthehet në pallton çdo anë. Mbulesa pjatë dhe ftoh brenda natës. Pule, kthehuni periodikisht për marinoj atë në të dyja anët. 3. Vendos ujë, tomatillos, dhe qepë në tenxhere. Sillni të valoj i butë dhe kuzhinier zbuluar për 10 minuta ose derisa tomatillos janë të tenderit. 4. Në blender, vend i gatuar qepë, tomatillos, dhe çdo e ujit të mbetura. Add hudhër, speca jalapeño, cilantro, kripë dhe lëng i limonit të dytë. Përzierje deri sa të gjithë përbërësit janë të qetë. Salcë vend në teatër dhe ftoh. 5. Gjokse pule Vendi më të nxehtë dhe kuzhinier pjek deri bërë. Vendi pulë që shërbejnë në pjatë. Lugë gjelle krem e lowfat kosi mbi çdo gjoks pule. Hidh salcë mbi krem kosi.

Gisht-shuplaka Curried Chicken

por | | 0 Komento edhe ti
1 1 / 2 tsp kerri pluhur 1 tsp trumzë, i grimcuar 1 bisht scallion, i copëtuar 1 Tbsp nxehtë piper, i copëtuar 1 tsp piper i zi, tokësor 8 karafil hudhër, grimcuar 1 Tbsp xhenxhefil, integruar 3 / 4 tsp kripë 8 copë pulë, skinless (e gjirit dhe thupër) 1 Tbsp vaj ulliri 1 C ujë 1 patate e mesme të bardhë, diced 1 qepë të madhe, i copëtuar 1. Mix së bashku kerri pluhur, trumzë, scallion, nxehtë piper, spec i kuq piper, piper i zi, hudhër, xhenxhefil, qepë, dhe kripe. 2. Sasi e vogël erëza përzjerje të pulave. 3. Marinoj për të paktën 2 orë në frigorifer. 4. Nxehtësia naftës në tigan rreth mesme e djeg. Shto dhe sauté pulë. 5. Shtoni ujë dhe për të lejuar pulë cook Flaka mbi mesme për 30 minuta. 6. Shto diced patate dhe kuzhinier për një shtoi 30 minuta. 7. Shto onions dhe kuzhinier për 15 minuta ose më shumë deri sa të mishit është tenderit.

Crispy përvëlim-Fried Chicken

por | | 0 Komento edhe ti
1 / 2 C qumësht i skremuar ose dhallë 1 tsp pulave erëza C 1 kornfleiks, crumbled 1 1 / 2 Tbsp qepë pluhur 1 1 / 2 Tbsp hudhër pluhur 2 tsp piper i zi 2 tsp nxehtë piper i tharë, i grimcuar 1 tsp xhenxhefil, tokësor 8 copë pulë, skinless (4 zemrat, 4 drumsticks) pak piper i kuq e shtrëngon 1 tsp perimeve të naftës 1. Ngroh paraprakisht në furrë 350 ° F. 2. Shto 1 / 2 lugë çaji i pulave erëza të qumështit. 3. Kombinoje me të gjitha vendet e tjera erëza cornflake crumbs dhe zhvillohet në qese plastike. 4. Të lahen pulë të thatë dhe me vend. Dip pulë në qumësht, shkundni për të hequr të tepërta, pastaj shkund shpejt në qese me erëza dhe crumbs. 5. Ftoh për 1 orë. 6. Hiq nga frigorifer dhe sasi e vogël shkujdesshëm me piper i kuq për ngjyrë. 7. Hapësirë të barabartë me pulë greased pjekje pan. 8. Cover me petë dhe aluminit piqem për 40 minuta. Hiq skermë pjekje dhe për të vazhduar për një shtoi 30-40 minuta ose deri sa të mund të mishit të jetë lehtë nxorrën larg bone me pirun. Drumsticks mund të kërkojë pjekje herë më pak se gjoksa. (Mos e kthejnë pulë gjatë pjekje.) Crumbs do të formojë crispy "lëkurë."

Chicken Stew

por | | 0 Komento edhe ti
8 copë pulë (zemrat ose këmbët) 1 C ujë 2 karafil hudhër të vogël, i grirë 1 qepë të vogël, i copëtuar 1 1 / 2 tsp kripë 1 / 2 tsp piper 3 domate te mesme, i copëtuar 1 tsp majdanoz, i copëtuar 1 / 4 C selino, finely copëtuar 2 patate te mesme, peeled, i copëtuar 2 flokëkuq vogël, i copëtuar 2 gjirin e lë 1. Hiq lëkurës nga pulë, së bashku me ndonjë shtesë yndyrë. Në tigan i madh, kombinoni pulë, ujit, hudhër, qepë, kripë, piper, domate, dhe majdanoz. Ngushtë dhe kuzhinier mbulojnë rreth ngrohjes ulët për 25 minuta. 2. Shto selino, patate, flokëkuq, dhe gji dhe e lë të vazhdojë të cook 15 për më tepër minuta ose deri me pulë dhe perime janë të tenderit. Hiq gjirin e lë përpara shërbejnë.

Chicken Salad

por | | 0 Komento edhe ti
3 1 / 4 C pulave, i gatuar, cubed, skinless 1 / 4 C selino, i copëtuar 1 Tbsp lëng limoni 1 / 2 tsp qepë pluhur 1 / 8 tsp kripë * 3 Tbsp majonezë, lowfat * Ulja natriumi duke hequr të 1 / 8 e tsp shtoi kripë. New natriumi përmbajtjes për secilin shërbejnë është 127 mg. 1. Piqem pulë, shkurtuar në cubes, dhe ngrij. 2. Në amfiteatër i madh, pjesën tjetër të kombinoj përbërësit, shtoni mbërdhij pulë dhe përzierje e mirë.

Chicken Ratatouille

por | | 0 Komento edhe ti
1 Tbsp perimeve të naftës 4 gjoks pule gjysmave të mesme, skinned, yndyrë hiqen, pa kockë, dhe prerë në copa 1-inch 2 kungull i njomë, rreth 7 inches long, unpeeled, thinly feta 1 patëllxhan të vogla, peeled, shkurtuar në 1-inch cubes 1 qepë të mesme, thinly me feta 1 spec i gjelbër mesme, prerë në copa 1-inch 1 / 2 £ freskët mushrooms, me feta 1 mund të (16 ons) tërë domate, copëtoj Karafil 1 hudhër, i grirë 1 1 / 2 tsp thata basil, i grimcuar 1 Tbsp majdanoz i freskët, i grirë shije të zezë piper 1. Nxehtësia nonstick madhe të naftës në tigan. Shto dhe sauté pulë për rreth 3 minuta ose deri sa lehtë i thekur. 2. Shto kungull i njomë, patëllxhan, qepë, jeshile piper, dhe mushrooms. Cook për rreth 15 minuta, nxitje ndonjehere. 3. Shto domate, hudhër, basil, majdanoz, dhe piper. Llokoçis dhe vazhdojnë të cook për rreth 5 minuta ose deri pulë është e tenderit.

Chicken Orientale

por | | 0 Komento edhe ti
8 pa kocka, skinless gjokse pule, shkurtuar në chunks 8 freskët mushrooms shije të zezë piper 8 tërë bardhë onions, parboiled 2 oranges, quartered 8 rrumbullosur pineapple chunks, nonsweetened 8 domate qershi 1 mund (6 ons) ngrira, të përqendruara apple lëng, thawed 1 C verë e bardhë e thatë 2 Tbsp salcë soje, ulët natriumi dash xhenxhefil, tokësor 2 Tbsp uthull 1 / 4 C perimeve të naftës 1. Veson gjokse pule me piper. 2. Thread 8 skewers si vijon: pulave, këpurdhë, pulë, qepë, pulë, orange tremujorit, pulë, pineapple copë, domate qershi. Vendi kabobs në cekëtinë pan. 3. Kombinoje mbetur përbërësit dhe lugë mbi kabobs. Marinoj në frigorifer për të paktën 1 orë, pastaj thahet. 4. Zihem kabobs 6 inches nga ngrohjes për 15 minuta për secilën palë. Marinadë furçë me çdo 5 minuta. Pas bërë, skarcitet marinadë mbetura dhe për të shërbyer kabobs.

Chicken Marsala

por | | 0 Komento edhe ti
1 / 8 tsp piper i zi 1 / 4 tsp kripë 1 / 4 C miell 4 (5 ons total) gjokse pule, pa kockë, skinless 1 Tbsp vaj ulliri 1 / 2 C Marsala verë 1 / 2 C pulë stock, yndyrë skimmed nga lart 1 / 2 limon, vetëm lëng 1 / 2 C mushrooms, me feta 1 Tbsp majdanoz i freskët, i copëtuar 1. Mix së bashku piper, kripë, dhe miell. Lyej me pulë kalitur miell. 2. Në të rëndë-bottomed tigan, ngrohjes naftës. Vendi gjokse pule në tigan kafe e errët dhe në të dy anët, pastaj hiqni dhe rezervuar. 3. Për të tigan, shtoni verën dhe deri llokoçis të nxehtë. Shto lëng, aksionet, dhe mushrooms. Llokoçis, reduktimin e ngrohjes, dhe cook për rreth 10 minuta, deri prevede pjesërisht është reduktuar. 4. Kthehuni thekur në gjokse pule tigan. Lugë salcë mbi pulë. 5. Cover dhe kuzhinier për rreth 5-10 minuta ose deri pulë është bërë. 6. Shërbyer mbi prevede pulë. Garniturë me majdanoz i copëtuar.

Chicken and Spanish Rice

por | | 0 Komento edhe ti
1 C onions, i copëtuar 1 / 4 C green peppers 2 tsp perimeve të naftës 1 mund (8 ons) * salcë domate 1 tsp majdanoz, i copëtuar 1 / 2 tsp piper i zi 11 / 4 tsp hudhër, i grirë 5 C oriz i gatuar (pakripur në ujë) 31 / 2 C gjoks pule, i gatuar, lëkurës dhe të kockave të hiqen, diced * Ulja natriumi duke përdorur një 4-ons kripë nuk mund të shtohet salcë domate dhe një 4-ons mund të salcë domate rregullt. New natriumi shërbejnë për çdo përmbajtje është 226 mg. 1. Në tigan i madh, sauté onions green peppers dhe në të naftës për 5 minuta mesme të ngrohjes. 2. Shto dhe erëza salcë domate. Nxehtësisë përmes. 3. Shto dhe oriz i gatuar me pulë, dhe ngrohjes përmes.

Mishe Pule dhe Orize

por | | 0 Komento edhe ti
6 copë pulë (këmbët dhe zemrat), skinless 2 tsp perimeve të naftës C 4 ujë 2 domate, i copëtuar 1 / 2 C spec i gjelbër, i copëtuar 1/4C piper i kuq, i copëtuar 1 / 4 C selino, diced 1 karotë mesme, integruar 1 / 4 C misri, të ngrirë 1 / 2 C qepë, i copëtuar 1 / 4 C cilantro i freskët, i copëtuar 2 karafil hudhër, copëtuar gjobë 1 / 8 tsp kripë 1 / 8 tsp piper 2 C oriz 1 / 2 C ngrirë bizele 2 ons spanjisht ullinjtë 1 / 4 C raisins 1. Në tenxhere e madhe, brown pulë në copa të naftës. 2. Shto ujit, domate, e gjelbër dhe e kuqe peppers, selino, flokëkuq, misri, qepë, cilantro, hudhër, kripë dhe piper. Cover dhe kuzhinier mbi mesme ngrohjes për 20-30 minuta ose deri pulë është bërë. 3. Hiq pulë nga tenxhere dhe vendin në frigorifer. Shto oriz, bizele, ullinjtë dhe për të tenxhere. Cover tenxhere dhe kuzhinier rreth ngrohjes ulët për rreth 20 minuta deri sa orizi është bërë. 4. Shto pulë dhe raisins, kuzhinier dhe një tjetër për 8 minuta.

Chicken bamje

por | | 0 Komento edhe ti
1 tsp perimeve të naftës 1 / 4 C miell 3 C-ulët natriumi supë pule 1 1 / 2 paund gjoks pule, skinless, pa kocka, shkurtuar në 1-inch strips 1 C (1 / 2 paund) bardhë patate, cubed 1 C onions, i copëtuar 1 C (1 / 2 paund) flokëkuq, vrazhdë copëtuar 1 / 2 karrota mesme, integruar 1 / 4 C selino, i copëtuar 4 karafil hudhër, finely grirë 2 stalks scallion, i copëtuar 1 tërë gjirin hapshme 1 / 2 tsp trumzë 1 / 2 tsp piper i zi, tokësor 2 tsp nxehtë (ose jalapeño) piper 1 C (1 / 2 paund) bamje, në feta 1/2-inch copë 1. Shto tenxhere të madhe të naftës dhe ngrohjes mbi mesme e djeg. 2. Llokoçis në miell. Cook, nxitje të vazhdueshme, deri në miell fillon të kthehet ari i nxirë nga dielli. 3. Llokoçis ngadalë në të gjitha supë wire duke përdorur fshirëse e vogël. Cook për 2 minuta. Supë me lëng mishi përzierje nuk duhet të jetë i trazuar. 4. Shto tjetër e përbërësit përveç bamje. Sillni në vlim, pastaj të zvogëlojë ngrohjes dhe le të ziej per 20-30 minuta. 5. Shto dhe bamje le cook për më tepër 15-20 minuta. 6. Hiq bay leaf nxehtë dhe për të shërbyer në tas apo mbi oriz.

Barbekju Chicken - Stile jugore Djegëse

por | | 0 Komento edhe ti
5 Tbsp (3 ons) domate paste 1 tsp keçap 2 tsp mjaltë 1 tsp melasë 1 tsp Worcestershire prevede 4 tsp bardhë uthull 3 / 4 tsp spec i kuq 1 / 8 tsp piper i zi 1 / 4 tsp qepë pluhur 2 karafil hudhër, i grirë 1 / 8 tsp xhenxhefil, integruar 11 / 2 £ pulë (zemrat, drumsticks), skinless 1. Kombinoje me përjashtim të gjithë përbërësit e pulave në tenxhere. 2. Ziej për 15 minuta. 3. Të lahen pulë të thatë dhe me vend. Vendi atë në pjatë e madhe dhe me furçë gjysma e prevede përzjerje. 4. Cover me plastike dhe të përfundojë marinoj në frigorifer për 1 orë. 5. Vendi pulë në pjekje fletë e rrudhur me pak yndyrë dhe aluminit petë për 10 minuta të secilës palë për të nënshkruar në lëngje. 6. Kthejeni në furrë 350 ° F mbetur dhe shtoni pafytyrësi të pulave. Cover me pulë aluminit petë pjekje dhe për të vazhduar për 30 minuta.

Barbekju Chicken

por | | 0 Komento edhe ti
3 £ pulë pjesë (e gjirit, thupër, dhe shalë), lëkurën dhe yndyra e hoqi 1 qepë të madhe, thinly me feta 3 Tbsp uthull 3 Tbsp Worcestershire prevede 2 Tbsp brown sheqer shije të zezë piper 1 Tbsp nxehtë thekon piper 1 Tbsp pluhur djegës 1 C aksioneve ose supë pule, yndyrë skimmed nga lart 1. Vendi pulë në 13 - deri në 9 - nga 2-inch pan. Organizojnė onions mbi krye. 2. Mix së bashku uthull, Worcestershire prevede, kafe sheqer, piper, e nxehtë thekon piper, spec djegës pluhur, dhe aksioneve. 3. Pour miksturë pulave dhe rreth piqem në 350 ° F për 1 orë ose derisa të bërë. Ndërsa gatim, baste ndonjehere.

Djegëse rosto viçi

por | | 0 Komento edhe ti
1 / 4 tsp kripë 1 / 2 tsp piper i zi 1 / 2 tsp kanellë 11 / 2 tsp qimnon 3 £ ligët pa kockë viçi sup, shkurtohet, mbështjellë, i lidhur 4 tsp vaj ulliri 1 / 2 £ onions, peeled 1 / 2 karafil hudhër, peeled 2 tsp tharë dragua 4 sprigs majdanoz i freskët 1 tsp trumzë 1 bay leaf 1. Mix së bashku me kripë, piper, kanellë, dhe qimnon. Rub mbi rosto. 2. Nxehtësia 2 teaspoons të madhe të naftës në tigan. Shto onions, hudhër, dhe dragua. Cover dhe kuzhinier rreth ngrohjes ulët për 10 minuta. Set aside. 3. Nxehtësia 2 teaspoons mbetur e naftës në ovenproof pan mjaft të mëdha për të mbajtur të gjithë përbërësit. Brown mishit në të gjitha anët. 4. Add-hudhër qepë përzjerje. Shto majdanoz, trumzë, dhe gjirin fletë. Mbulesa. 5. Piqem në 325 º F furrë për 11 / 2 orë, ose deri sa të mishit është tenderit. 6. Hiq e mishit për të shërbyer pjatë. Cek yndyrë nga gatimi lëngje. Hiq gji fletë dhe majdanoz. Pritini të digjen në të 1/4- 1/2-inch feta. Hidh pak gatim lëng mbi rosto dhe për të shërbyer në anën tjetër.

Shish Kabob

por | | 0 Komento edhe ti
2 Tbsp vaj ulliri 1 / 2 C supë pule 1 / 4 C verë e kuqe 1 limon, vetëm lëng 1 tsp copëtuar hudhër 1 / 4 tsp kripë 1 / 2 tsp rozmarinë 1 / 8 tsp piper i zi 2 £ ligët qengji, shkurtuar në 1-inch cubes 24 domate qershi 24 mushrooms 24 vogël onions 1. Kombinoje naftës, supë me lëng mishi, verë, lëng limoni, hudhër, kripë, rozmarinë, dhe piper. Hidh mbi qingji, domate, mushrooms, dhe onions. Marinoj në frigorifer për disa orë ose gjatë natës. 2. Vendos së bashku skewers e qengjit, onions, mushrooms, dhe domate. Zihem 3 inches nga ngrohjes për 15 minuta, kthese çdo 5 minuta.

Llokoçis-Fried Mish lope kineze dhe Perimet

por | | 0 Komento edhe ti
2 Tbsp thatë verë e kuqe 1 Tbsp salcë soje 1 / 2 tsp sheqer 11 / 2 tsp gingerroot, peeled, integruar 1 £ raundin mishi pa kocka, yndyrë shkurtohet, bie përmes kokërr në 11/2-inch strips 2 Tbsp perimeve të naftës 2 mesme onions, secili shkurtuar në 8 wedges 1 / 2 £ freskët mushrooms, shpëlarë, shkurtohet, me feta 2 stalks (1 / 2 C) selino, njëanshmërisë prerë në feta 1/4-inch 2 vogla green peppers, prerë hollë në gjatësi strips 1 C uji gështenja, drenazhuar, me feta 2 Tbsp miell misri 1 / 4 e ujit C 1. Përgatitja marinadë nga përzierjen së bashku verë, salcë soje, sheqerit, dhe gjallëri. 2. Marinoj mishit ndërsa në përzierje përgatitjen e perimeve. 3. Nxehtësia 1 lugë gjelle të madhe të naftës në tigan ose wok. Llokoçis-fërgoj onions dhe mushrooms për 3 minuta mesme, të lartë mbi ngrohjes. 4. Shto selino dhe kuzhinier për 1 minutë. Shto mbetur për perimet dhe kuzhinier 2 minuta deri sa të gjelbër ose piper tender por është i brishtë. Transfer perimeve të ngrohtë tas. 5. Shtoni 1 lugë gjelle mbetur naftës në tigan. Llokoçis-fërgoj mishit në të naftës për rreth 2 minuta, ose deri sa mishi humb ngjyrë trëndafili e saj. 6. Blend miell misri dhe të ujit. Llokoçis në mishit. Cook dhe deri llokoçis thickened. Mandej kthimi i perimeve në tigan. Llokoçis butësisht dhe për të shërbyer.

Llokoçis-Fried Mish lope dhe patate

por | | 0 Komento edhe ti
1 1 / 2 paund kundërfiletë biftek 2 tsp perimeve të naftës Karafil 1 hudhër, i grirë 1 tsp uthull 1 / 8 tsp kripë 1 / 8 tsp piper 2 madh onions, me feta 1 domate e madhe, me feta 3 C patate të ziera, diced 1. Gjendje e mirë nga mishi dhe yndyra shkurtuar në të vogla, i hollë copë. 2. Në tigan të mëdha, të naftës dhe të nxehtit sauté hudhër deri artë. 3. Shto biftek, uthull, kripe dhe piper. Cook për 6 minuta, nxitje viç deri kafe. 4. Shto qepë dhe domate. Cook deri qepë është transparente. Shërbyer me patate të ziera.

I shijshëm Mishe Loaf

por | | 0 Komento edhe ti
1 £ terren viç, ekstra anohem 1 / 2 C (4 ons) domate paste 1 / 4 C qepë, i copëtuar 1 / 4 C green peppers 1/4C kuqe peppers C 1 domate, të freskëta, blanched, i copëtuar 1 / 2 tsp mustardë, ulët natriumi 1 / 4 tsp terren piper i zi 1 / 2 tsp hot piper, i copëtuar 2 karafil hudhër, i copëtuar 2 stalks scallion, i copëtuar 1 / 2 tsp terren xhenxhefil 1 / 8 tsp terren arrëmyshk 1 tsp ngjyrë e lëkurë, integruar 1 / 2 tsp trumzë, i grimcuar 1 / 4 C bukë crumbs, finely integruar 1. Mix gjithë përbërësit së bashku. 2. Vendi 1-në funt buke pan (mundësisht me pikoj dhëmbëze) dhe të mbuluara piqem në 350 ° F për 50 minuta. 3. Zbulon pan pjekje dhe për të vazhduar për 12 minuta.

Mish lope tavë te Shpejte

por | | 0 Komento edhe ti
1 / 2 £ ligët terren viçi C 1 qepë, i copëtuar C 1 selino, i copëtuar C 1 spec i gjelbër, cubed 31 / 2 C domate, diced 1 / 4 tsp kripë 1 / 2 tsp piper i zi 1 / 4 tsp piper i kuq 1 C bizele të ngrira 2 flokëkuq vogla, diced 1 C oriz i papjekur 11 / 2 C ujë 1. Në tigan, brown terren viçi kullon yndyrë dhe off. 2. Shto tjetër e përbërësit. Mix mirë. Cover dhe cook mbi mesme ngrohjes deri sa i valë. Ulja të ngrohje të ulët dhe zierje për 35 minuta. Shërbyer nxehtë.

Black tigan Me Mish lope te Gjelbërte dhe Patate te Kuqe

por | | 0 Komento edhe ti
1 £ lartë raundin viçi 1 Tbsp piper i kuq 11 / 2 tsp rigon 1 / 2 tsp pluhur djegës 1 / 4 tsp hudhër pluhur 1 / 4 tsp piper i zi 1 / 8 tsp piper i kuq 1 / 8 tsp thatë mustardë 8 kuqe-skinned patate, përgjysmohet 3 C qepë, finely copëtuar 2 C supë viçi 2 karafil hudhër madh, i grirë 2 madh flokëkuq, peeled, në shumë të prerë hollë, 21/2-inch strips 2 vile (1 / 2 paund) mustardë perime, lakër jeshile, ose rrepë perime, rrjedh hequr, vrazhdë shqyer si të nevojshme nonstick gatim spërkë 1. Pjesërisht ngrijë viç. Thinly rriskë nëpër kokërr në kohë strips 1/8-inch trasha dhe 3 inç i gjerë. 2. Kombinoje spec i kuq, rigon, spec djegës pluhur, pluhur hudhër, zi piper, spec i kuq, mustardë dhe e thate. Mbuloj me një shtresë strips e mishit me nuancë ujem. 3. Spërkë të mëdha, të rënda tigan me nonstick stof. Ngroh paraprakisht pan mbi lartë ngrohjes. Shto dhe mishit cook, nxitje, për 5 minuta. Pastaj shtoni patate, qepë, supë me lëng mishi, hudhër dhe, kuzhinier i mbuluar dhe mbi të mesme ngrohjes për 20 minuta. Llokoçis në flokëkuq, porotë zarzavate mbi krye, dhe kuzhinier flokëkuq janë të mbuluara deri në tender, rreth 15 minuta. 4. Shërbejë në masë të madhe që shërbejnë tas inatosur me bukë për dunking.

Viç stroganof

por | | 0 Komento edhe ti
1 £ ligët viç (raundin e lartë), cubed 2 tsp perimeve të naftës 3 / 4 Tbsp qepë, finely copëtuar 1 £ mushrooms, me feta 1 / 4 tsp kripë ta provoni piper 1 / 4 tsp arrëmyshk 1 / 2 tsp tharë basil 1 / 4 C verë e bardhë 1 C lowfat plain kos 6 C makarona, i gatuar në ujë pakripur 1. Pritini viç në 1-inch cubes. 2. Nxehtësia 1 lugë çaji vaj në tigan nonstick. Sauté qepë për 2 minuta. 3. Shto dhe sauté viç për 5 minuta më shumë. Kthehuni në ngjyrë kafe të barabartë. Hiq nga panevropian dhe të mbajë nxehtë. 4. Shto mbetur të naftës dhe të pan sauté mushrooms. 5. Shto dhe onions viç me të pan seasonings. 6. Shto verës dhe kos, dhe butësisht llokoçis in. Të nxehtit, por nuk po digjem .* 7. Shërbyer me makarona. * Në rast se është e dëshiruar trashje, përdorimin e 2 teaspoons miell misri. Kalorive janë të njëjta si e miellit, por ka miell misri dyfishojë trashje pushtet. I kalorive për miell misri nuk janë përfshirë në ushqyesve që shërbejnë për të dhënë më lart. Te shtoni miell misri, të marrin sasi të vogël të verës dhe kos dhe lëng mishi lënë mënjanë të freskët. Llokoçis në miell misri. Shtoni disa nga supë të ngrohtë paste miell misri dhe llokoçis. Pastaj, shtoni miell misri përzjerje të pan.

Mishe dhe Fasule te nehure (HOT) Chili

por | | 0 Komento edhe ti
2 £ ligët çomlek mish viçi, i shkurtuar pjesë më e mirë, hyj në mes 1-inch cubes 3 Tbsp perimeve të naftës C 2 ujë 2 tsp hudhër, i grirë 1 qepë të madhe, finely copëtuar 1 Tbsp miell 2 tsp pluhur djegës 1 spec i gjelbër, i copëtuar 2 £ (ose 3 C) domate, i copëtuar 1 Tbsp rigon 1 tsp qimnon 2 C rrumbullosur veshka fasule * * Për të shkurtoj mbi natriumi, përpiquni të përdorni "pa kripë shtoi" konservuar veshka fasule ose fasule të përgatitur në shtëpi pa kripë. 1. Brown e mishit të mëdha në tigan me gjysmën e perimeve të naftës. Shtoni ujë. Ziej mbuluar për 1 orë deri sa të mishit është e tenderit. 2. Nxehtësia mbetur perimeve të naftës në vend të dytë tigan. Shto hudhër dhe qepë, dhe kuzhinier mbi të ulta deri qepë ngrohjes është zbutur. Shtoni miellin dhe kuzhinier për 2 minuta. 3. Add-hudhër qepë-përzierje të miellit mish i gatuar. Pastaj shtoni mbetur përbërësit përzierje të mishit. Ziej për 1 / 2 orë.

Bavarisë Mish lope

por | | 0 Komento edhe ti
1 1 / 4 £ ligët çomlek mish viçi, i shkurtuar pjesë më e mirë, hyj në mes 1-inch copë 1 Tbsp perimeve të naftës 1 qepë të madhe, thinly me feta 1 1 / 2 C ujë 3 / 4 tsp qimnon fara 1 / 2 tsp kripë 1 / 8 tsp piper i zi 1 bay leaf 1 / 4 C uthull të bardhë 1 Tbsp sheqer 1 / 2 vogla kreu lakër e kuqe, shkurtuar në 4 wedges 1 / 4 C gingersnaps, i grimcuar 1. Brown në mish të rënda të naftës në tigan. Hiq sauté mishit dhe qepë mbetur të naftës deri në ari. Kthehuni mishit të tigan. Shto ujit, qimnon fara, kripë, piper, dhe gjirin fletë. Sillni në vlim. Reduktimi i ngrohjes, mbulojnë, dhe ziej për 11 / 4 orë. 2. Shto dhe sheqerit uthull, dhe llokoçis. Vendi lakër në krye të mishit. Cover dhe ziej për një shtoi 45 minuta. 3. Hiq mishi dhe lakër, organizoni në pjatë, dhe mbaj ngrohtë. 4. E drippings nga tigan dhe cek off yndyrë. Shtoni ujë të mjaftueshëm për të drippings të japin 1 filxhan e lëngshme. 5. Kthim në tigan me grimcuar gingersnaps. Cook dhe trazim deri thickened dhe përzierje boils. Hidh mbi mishit dhe perimeve, dhe për të shërbyer.

Rockport Fish Chowder

por | | 0 Komento edhe ti
2 Tbsp perimeve të Vajite 1 / 4 C qepë, vrazhdë copëtuar 1 / 2 C selino, vrazhdë copëtuar 1 C flokëkuq, me feta C 2 patate, e papërpunuara, peeled, cubed 1 / 4 tsp trumzë 1 / 2 tsp piper i kuq C 2 shishe lëng koprrac 8 tërë peppercorns 1 bay leaf 1 £ freskëta apo të ngrira (dhe thawed) cod apo merluc fillets, shkurtuar në 3/4-inch cubes 1 / 4 C miell 3 C lowfat qumësht 1 Tbsp majdanoz i freskët, i copëtuar 1. Nxehtësia madhe të naftës në tenxhere. Shto qepë dhe selino, dhe për sauté rreth 3 minuta. 2. Shto flokëkuq, patate, trumzë, spec i kuq, dhe koprrac supë. Përfundojnë peppercorns dhe djathit në gjirin fletë leckë. Shtoni në të tenxhere. Sillni në vlim, reduktimin e ngrohjes, dhe ziej për 15 minuta, pastaj shtoni dhe peshk zierje për një shtoi 15 minuta, apo deri sa peshku thekon lehtë dhe është i errët. 3. Hiq peshku dhe perimet. Pushim në chunks peshkut. Sillni të supë me lëng mishi çiban i valë dhe vazhdojnë derisa vëllimi është zvogëluar në 1 filxhan. Largoj gji dhe peppercorns fletë. 4. Shake miell dhe 1 / 2 filxhan lowfat në enë me qumësht të shtrënguar-montim kapak deri qetë. Shtoni në të lëng mishi në tenxhere, së bashku me mbetur qumësht. Cook rreth ngrohjes mesme, nxitje të vazhdueshme, deri në përzierje boils dhe është thickened. 5. Kthehuni perimet dhe peshku chunks të bursës dhe ngrohjes tërësisht. Shërbyer nxehtë, sprinkled me majdanoz i copëtuar.

Pupusas Revueltas

por | | 0 Komento edhe ti
£ 1 gjoks pule, tokësor 1 Tbsp perimeve të naftës 1 / 2 £ lowfat djathi mocarela, integruar 1 / 2 qepë të vogël, finely diced Karafil 1 hudhër, i grirë 1 spec i gjelbër mesme, seeded, i grirë 1 domate të vogla, finely copëtuar 1 / 2 tsp kripë 5 C çastit miell misri (masa harina) 6 C ujë 1. Në nonstick tigan, sauté pulë në vaj mbi të ulët ngrohjes derisa të kthehet, i bardhë. Llokoçis pulë vazhdimisht për të mbajtur atë nga të fërkimit. 2. Shto qepë, hudhër, spec i gjelbër, dhe domate. Cook pulë përzierje përmes. Hiq nga furrë dhe tigan le cool përzierje në frigorifer. 3. Ndërkohë, në vendin e miellit përzierjen tas të madh dhe në mjaft llokoçis ujë për të bërë e ashpër, tortilla-si brumë. 4. Kur pulë përzierje ka ftohur, përzierje në djathë. 5. Ndani brumë në 24 pjesë. Me duart tuaja, në balls roll brumë dhe dystohet 1/2-inch trashë në çdo qark. Vendos një lugë e pulave përzierje në mes të rrethit të çdo brumë dhe Qendra për të sjellë edges. Dystohet topin e brumë përsëri deri sa të 1/2-inch trasha. 6. Në shumë vapë hekuri tigan, cook pupusas deri në çdo anë të artë ngjyrë kafe. Shërbyer nxehtë.

Minestrone supë

por | | 0 Komento edhe ti
1 / 4 C vaj ulliri Karafil 1 hudhër, i grirë (ose 1 / 8 tsp pluhur) 11 / 3 C qepë, vrazhdë copëtuar 11 / 2 C selino me lë, vrazhdë copëtuar 1 mund (6 ons) domate paste 1 Tbsp majdanoz i freskët, i copëtuar 1 C flokëkuq, feta, të freskëta apo të ngrira 4 3 / 4 C lakër, i copëtuar 1 mund (1 paund) domate, copëtoj 1 C rrumbullosur veshka fasule të kuqe, drenazhuar, i shpëlarë 11 / 2 C ngrirë bizele 11 / 2 C freskët bishtaja dash prevede nxehtë 11 K ujë 2 C spageti, i papjekur, i prishur 1. Nxehtësia e naftës në 4-kuart tenxhere. Shtoj hudhër, qepë, selino dhe, dhe sauté për rreth 5 minuta. 2. Shto të gjithë përbërësit e mbetura, përveç spageti. Llokoçis deri përbërësit janë edhe të përziera. 3. Sillni të valoj dhe zvogëlimin e ngrohjes, mbuluar, ziej dhe për rreth 45 minuta ose derisa perimet janë të tenderit. 4. Shto pazier spageti dhe për zierje vetëm 2-3 minuta.

Meksikan Pozole

por | | 0 Komento edhe ti
2 £ ligët viç, cubed * 1 Tbsp vaj ulliri 1 qepë të madhe, i copëtuar Karafil 1 hudhër, finely copëtuar 1 / 4 tsp kripë 1 / 8 tsp piper 1 / 4 C cilantro 1 mund të (15 ons) zier domate 2 domate paste ons Mund 1 (1 £ 13 ons) kaçamak * Skinless, gjokse pule pa kocka mund të përdoren në vend që të forcojë cubes. 1. Në tenxhere e madhe, ngrohjes naftës, pastaj sauté viç. 2. Shto qepë, hudhër, kripë, piper, cilantro, dhe ujë të mjaftueshëm për të mbuluar mishi. Cover tenxhere dhe kuzhinier rreth ngrohjes ulët deri mishit është tenderit. 3. Shtoni domatet dhe domate paste. Vazhdoni gatimin për rreth 20 minuta. 4. Shto dhe kaçamak vazhdojnë gatim ngrohje të ulët mbi 15 minuta për një tjetër, nxitje ndonjehere. Nëse shumë trashë, shtoni ujë dëshiruar për qëndrueshmëri.

Meatball supë

por | | 0 Komento edhe ti
1 / 2 £ terren pulë 1 / 2 £ terren ligët viçi 10 K ujë 1 Tbsp annato (gjithashtu i quajtur achiote), me dëshirë, për t'u ngjyrosur 1 bay leaf 1 qepë të vogël, i copëtuar 1 / 2 C spec i gjelbër, i copëtuar 1 tsp mendër 2 domate të vogla, i copëtuar 1 / 2 tsp rigon 4 Tbsp çastit miell misri 1 / 2 tsp piper i zi 2 karafil hudhër, i grirë 1 / 2 tsp kripë 2 flokëkuq mesme, i copëtuar 2 C lakër, i copëtuar 2 selino stalks, i copëtuar 1 pako (10 ons) ngrirë misri 2 mesme kungull i njomë, i copëtuar 1 mesme chayote, copëtuar (shtoi kungull i njomë mund të përdoren në vend) 1 / 2 C cilantro, i grirë 1. Në tenxhere e madhe, kombinojnë me ujë, annato, bay leaf, gjysma e qepë, jeshile piper, dhe 1 / 2 lugë çaji i nenexhik. Sillni në vlim. 2. Në tas, kombinoni pulë, viçi, gjysma tjetër e qepë, domate, rigon, miell misri, piper, hudhër, dhe kripe. Mix mirë. Forma 1-inch meatballs. Vendi meatballs në ujë i valë dhe më e ulët ngrohjes. Gatuaj rreth ngrohjes ulët për 30-45 minuta. 3. Shto flokëkuq, chayote, lakër, dhe selino. Cook ulët mbi 25 për ngrohje minuta. Shto dhe misri kungull i njomë. Cook 5 minuta për një tjetër. Zbukuroj me cilantro dhe pjesa tjetër e nenexhik .

Supë shtëpie Turqi

por | | 0 Komento edhe ti
6 £ gjoks gjel deti me eshtra (me së paku 2 mishit C) 2 mesme onions 3 stalks selino 1 tsp tharë trumzë 1 / 2 tsp tharë rozmarinë 1 / 2 tsp tharë sherbelë 1 tsp tharë basil 1 / 2 tsp borzilok i tharë 1 / 2 tsp tharë dragua 1 / 2 tsp kripë shije të zezë piper 1 / 2 £ italisht pastina ose makarona 1. Vendi gjoks gjel deti në një shkallë të gjerë 6-kuart tenxhere. Cover me ujë të paktën deri në threequarters plot. 2. Peel onions, prerë në copa të mëdha, dhe shtoni në tenxhere. Të lahen stalks selino, fetë, dhe të shtoni në tenxhere. 3. Ziej mbuluar për rreth 21 / 2 orë. 4. Hiq nga cofëtinë tenxhere. Ndani supë në të vogla, shallower kontejnerëve për ftohje të shpejtë në frigorifer. 5. Pas ftohjes, cek off yndyrë. 6. Ndërsa supë fitilin, hiqni mishin nga Turqi mbetur karabina. Pritini copa-copa. 7. Shto Turqi mishit të skimmed supë, së bashku me herbs dhe erëza. 8. Sillni në vlim dhe shtoni pastina. Vazhdoni gatimin në vlim të ulët për rreth 20 minuta, deri sa pastina është bërë. Shërbyer në të njëjtën kohë ose ngrij për më vonë reheating.

Supë e ftohtë pikante

por | | 0 Komento edhe ti
3 domate te mesme, peeled, i copëtuar 1 / 2 C kastravec, seeded, i copëtuar 1 / 2 C spec i gjelbër, i copëtuar 2 green onions, me feta 2 C-ulët natriumi lëng perimesh koktej 1 Tbsp lëng limoni 1 / 2 tsp basil, të thata 1 / 4 tsp piper prevede nxehtë Karafil 1 hudhër, i grirë 1. Në rrëmujë e madhe tas, kombinojë të gjitha përbërësit. 2. Cover dhe e dridhur në frigoriferin për disa orë.

Curtido (lakër) Salvadoreño

por | | 0 Komento edhe ti
1 kokë lakër të mesme, i copëtuar 2 vogla flokëkuq, integruar 1 qepë të vogël, me feta 1 / 2 tsp tharë piper i kuq (optional) 1 / 2 tsp rigon 1 tsp vaj ulliri 1 tsp kripë 1 tsp brown sheqer 1 / 2 C uthull 1 / 2 C ujë 1. Zbardhoj me lakër për ujë e zier 1 minutë. Hedh ujë. 2. Vendi lakër të mëdha në tas dhe shtoni flokëkuq integruar, me feta qepë, spec i kuq, rigon, vaj ulliri, kripë, bojë kafe sheqer, uthull, dhe të ujit. 3. Vendoseni në frigorifer për të paktën 2 orë para se të shërbejnë.

Supë me misër

por | | 0 Komento edhe ti
1 Tbsp perimeve të naftës 2 Tbsp selino, finely diced 2 Tbsp qepë, finely diced 2 Tbsp green piper, finely diced 1 pako (10 ons) ngrirë gjithë kernel misri 1 C pagatuar patate, peeled, diced në 1/2-inch copë 2 Tbsp majdanoz i freskët, i copëtuar 1 C ujë 1 / 4 tsp kripë shije të zezë piper 1 / 4 tsp piper i kuq 2 Tbsp miell 2 C lowfat apo qumësht i skremuar 1. Nxehtësia mesme të naftës në tenxhere. Shto selino, qepë, piper dhe të gjelbërta, dhe sauté për 2 minuta. 2. Shto misër, patate, ujë, kripë, piper, dhe piper i kuq. Sillni në vlim, pastaj në reduktimin e ngrohjes mesme. Cook mbuluar për rreth 10 minuta ose derisa patatet janë tenderit. 3. Vendi 1 / 2 filxhan qumësht në qyp me tightfitting kapak. Shtoni miellin dhe troshis energjikisht. 4. Gradualisht shtoni qumësht pluhur-miksturë për të gatuar perimeve. Pastaj shtoni qumështit të mbetur. 5. Cook, nxitje të vazhdueshme, deri në miksturë vjen për të valoj dhe thickens. Shërbyer me garnished copëtuar, të freskëta majdanoz.

Fabrikë konservimi Row supë

por | | 0 Komento edhe ti
2 £ ndryshonin peshk fillets (të tilla si merluc, në mal, ngec, cod, vetmi), ndërpreu në 1-inch cubes 2 Tbsp vaj ulliri Karafil 1 hudhër, i grirë 3 flokëkuq, prerë hollë në strips 2 C selino, me feta 1 / 2 C qepë, i copëtuar 1 / 4 C green peppers, i copëtuar 1 mund të (28 ons) tërë domate, copëtoj, me të lëngshme 1 C gojë lëng 1 / 4 tsp trumzë e tharë, i grimcuar 1 / 4 tsp tharë basil, grimcuar 1 / 8 tsp piper i zi 1 / 4 C majdanoz i freskët, i grirë 1. Nxehtësia madhe të naftës në tenxhere. Sauté hudhër, flokëkuq, selino, qepë, spec dhe jeshile në të naftës për 3 minuta. 2. Shto përbërësit mbetur, me përjashtim të majdanoz dhe peshqit. Cover dhe zierje për 10-15 minuta ose derisa perimet janë pirun tender. 3. Shto peshku dhe majdanoz. Ziej mbuluar për 5-10 minuta më shumë ose deri peshk thekon lehtë dhe është i errët. Shërbyer nxehtë.

Fasule dhe makarona supë

por | | 0 Komento edhe ti
2 kuti (16 ons çdo) e madhe e veriut fasule 1 Tbsp vaj ulliri 1 / 2 £ freskët mushrooms, me feta C 1 qepë, vrazhdë copëtuar 2 C flokëkuq, me feta C 1 selino, vrazhdë copëtuar Karafil 1 hudhër, i grirë C 3 domate, të freskëta, peeled, copëtoj (ose 1 1 / 2 paund konservuar, të plotë, të copëtoj) * 1 tsp tharë sherbelë 1 tsp tharë trumzë 1 / 2 tsp tharë rigon shije të zezë piper, fllad terren 1 bay leaf, crumbled C 4 bërryl makarona, i gatuar * Në qoftë se përdorimi i konservuar domate, natriumi përmbajtje do të jenë më të larta. Provo nuk rrumbullosur domate kripë shtoi natriumi për të mbajtur më të ulët. 1. Drain fasulet dhe rezervë të lëngshme. Shpëlaj fasulet. 2. Nxehtësia e naftës në 6-kazan kuart. Shtoj mushrooms, qepë, flokëkuq, selino, dhe hudhër sauté dhe për 5 minuta. 3. Shtoni domatet, i urtë, trumzë, rigon, piper, dhe gjirin fletë. Cover dhe kuzhinier rreth ngrohjes mesme për 20 minuta. 4. Cook makarona sipas drejtime në paketë, duke përdorur pakripur uji. Drain kur gatuhet. Mos overcook. 5. Kombinoje rezervuara Bean lėngshme me ujë për të bërë 4 gota. 6. Shto lëngshme, fasule, dhe për të gatuar makarona perimesh përzjerje. 7. Sillni në vlim. Cover dhe zierje deri supë është tërësisht të nxehtë. Llokoçis ndonjehere.

Si mund te Zvogloje shumen e Kripes ne Mishra

por | | 0 Komento edhe ti
Shumica e amerikanëve hanë shumë kripë (sodium chloride). Ju mund të ndihmë mbroni veten kundër tensionit të lartë, dhe në mënyrë të zemrës sëmundje dhe pash-duke zvogëluar sasinë e kripës dhe të tjera format e natriumi në dietën tuaj. Siç është përmendur në faqet 4 dhe 7, do të përpiqen të konsumojnë jo më shumë se 2400 milligrams e-natriumi një ditë ose, nëse ju mund, 1500 milligrams një ditë. Kjo përfshin të gjitha kripën dhe natriumi në dietën tuaj, nëse shtoi në tryezë ose në gatim, ose tashmë në ushqime të përpunuara. Kutia e në faqet 10/11 ofron këshilla se si të përdorin ushqim etiketat më të ulët për të gjetur produkte natriumi. Këtu janë disa këshilla mbi mënyrat që ju mund të zvogëlojë tuaj futje të kripës dhe natriumi: ● Përdor reduktuar ose pa kripë natriumi shtoi produkteve. Për shembull, zgjedhin të ulët ose të reduktuara-natriumi, ose pa kripë shtoi versionet e ushqime dhe condiments kur në dispozicion. ● Blej freskët, të ngrirë, ose i konservuar "pa kripë shtoi se" perime. Përdorimi i freskët ● pulave, peshkut, mishit dhe ligët, se sa i konservuar, i tymosur, ose lloje të përpunuara. ● Zgjidhni gati të hanë mëngjesin drithërat që janë më të ulta në natriumi. ● Kufizo shërimit ushqimet (të tilla si proshutë dhe proshutë), ushqime të paketuara në shëllirë (të tilla si turshi, turshi e perimeve, ullinjtë, dhe lakër turshi), dhe condiments (të tilla si msg, rrepë, keçap, dhe salcë për gatime zgare). Kufizo edhe më e ulët natriumi versionet e soy prevede dhe teriyaki prevede-trajtojnë këto condiments si ju bëni Tabela e kripë. ● Të jetë djegëse në vend të kripur. Në gatim dhe në tryezë, aromë ushqime me herbs, erëza, limon, gelqere, uthull, kripë apo pa erëza blends. 23 ● Cook oriz, makarona, drithëra dhe pa kripë të nxehtë. Pritini përsëri në i çastit ose salcë oriz, makarona, drithëra dhe mixes, e cila zakonisht i janë shtuar kripë. ● Zgjidhni "komoditet" i ushqimeve që janë më të ulta në natriumi. Pres përsëri në darka të ngrira, të tilla si të përziera enët pizza, të paketuara mixes, i konservuar soups ose broths, dhe sallatë dressings-këto shpesh kanë mjaft e natriumi. ● shpëlaj rrumbullosur ushqime, të tilla si ton, për të hequr disa natriumi.

Cila eshte menyra me e Mire qe te zvogloni trashesine tuaj

por | | 0 Komento edhe ti
Ju jeni në fat. Ka një mori lowfat gatimi metodat. Provoni këto-por mos harroni të mos shtoni gjalpë ose yndyrë të lartë sauces: ● piqem ● zihem ● mikrovalë ● rosto ● avulli ● joshin ● shkujdesshëm llokoçit skuqura ose sauté në gatim llak, sasi të vogël perimeve të naftës, ose supë reduktuar natriumi Mish i pjekur në skarë ● ushqim deti, mish pule, ose perime.

Fakte te Shpejta mbi fibër, i shëndoshë, dhe Salt

por | | 0 Komento edhe ti
Se ajo? Ju thoni ju ende keni pyetje? Mendim të tillë. Këtu janë disa fakte të shpejtë dhe këshilla mbi fibër, yndyra, dhe natriumi. Fibër-Pse Ajo A çështjen dhe Ç'është It Anyway? Ju ndoshta keni dëgjuar se është e mirë për të ngrënë mjaft fibër. Por ajo që është karakter, dhe pse është e rëndësishme për zemrën tuaj? Fibër vjen nga bimët. Që nga trupi juaj nuk mund të vërtetë mbledhje e materialeve fibër ose absorbuar atë në sistem i qarkullimit të gjakut tuaj, nuk është e ushqyer nga ai. Kjo do të thotë se, duke folur teknikisht, fibër isn'ta "lëndë ushqyese." Por është e jetike për shëndet të mirë. Së pari, fibër tuaj mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të sëmundjes së zemrës. Së dyti, është gjithashtu e mirë për të trakt që ndihmon tretjen e ushqimit dhe të përgjithshme shëndetësore. Dhe, si një Bonus, ngrënie shumë fije i ju ndihmon të ndjehen më pak të plotë të kalorive, gjë që e bën të ideal nëse ju jeni duke u përpjekur për të humbur në peshë. Ka dy lloje kryesore të fibër-tretshëm (gjithashtu i quajtur "i trashë") dhe i pazgjidhshëm. Ndërsa të dy kanë përfitime shëndetësore, vetëm i shpjegueshëm fibër pakëson rrezikun e sëmundjes së zemrës. Dallimi midis llojeve është si ata të shkojnë nëpër që ndihmon tretjen e ushqimit track. I shpjegueshëm mixes me fibër të lëngshme dhe obligon të yndyrshëm substancave për të ndihmuar në heqjen e tyre nga trupi. I shpjegueshëm fibër kështu ndihmon për të niveleve më të ulëta cholesterol-duke zvogëluar rrezikun e zemrës sëmundjes. Mirë shpjegueshëm fibër e burimeve janë gjithë oats, elb, frutat, perimeve, dhe bishtajore (të cilat përfshijnë fasule, bizele, dhe lentils). 18 I pazgjidhshëm fibër shkon përmes kryesisht undissolved trakt që ndihmon tretjen e ushqimit. Gjithashtu quajtur "ushqim i fortë," patretshëm fibër ndihmon zorrë e trashë funksionojnë siç duhet. Mirë burimet e pazgjidhshëm fibër janë tërë-kokërr ushqimet (të tilla si gruri dhe misri krunde), frutat (si mollë dhe pears me lëkurat), perimet (si për shembull bishtaja, lulelakër, dhe lëkurat me patate), dhe bishtajore. Siç shihet, shumë ushqime kanë të dy dhe i pazgjidhshëm i shpjegueshëm fibër. Si rregull, frutat kanë karakter më të tretshëm dhe perimeve më shumë i pazgjidhshëm fibër. Ju duhet të përpiqet të hajë 25-30 gram total fibër çdo ditë. Që duhet të përfshijë së paku 5-10 gram përditshme të shpjegueshëm fibër. Ja një listë e plotë më të mirë të burimeve të shpjegueshëm fibër: ● Whole kokërr drithėra dhe fara-elb; bollgur; oatbran; dhe psyllium fara (terren) ● fruta-mollë (me lëkurë); banane; blackberries; agrume (të tilla si oranges dhe grapefruits); nectarines; peaches; pears; Kumbulla; dhe prunes ● bishtajore-zi, veshkave, Lima, detare, veriore, dhe larosh fasule; verdhë, jeshile, portokalli dhe lentils; dhe chickpeas dhe me sy të zi bizele ● Perimet-brokoli, lakër brukseli; dhe flokëkuq.

Krijimi i Ushqimit me erëza

por | | 0 Komento edhe ti
Më pak yndyrë? Më pak kripë? Si mund ta bëjë këtë dhe të merrni më shumë shije? I lehtë. Me erëza dhe aromatizues herbs. Ja një i dobët e më së miri atë që shkon me atë që: Për mishit, pulave, peshkut dhe Mish lope ..................... Gjirit fletë, borzilok, arrëmyshk, qepë, piper, i urtë, trumzë Qengj ................... kerri pluhur, hudhër, rozmarinë, nenexhik Mish derri ..................... hudhër, qepë, i urtë, piper, rigon Vea ...................... Gjirit fletë, kerri pluhur, xhenxhefil, borzilok, rigon Chicken .............. xhenxhefil, borzilok, rigon, spec i kuq, pulat erëza, rozmarinë, i urtë, dragua, trumzë Peshku ...................... kerri pluhur, kopër, thatë mustardë, lëng limoni, borzilok, spec i kuq, piper Për Perimet Flokëkuq ................ kanellë, karafil, borzilok, arrëmyshk, rozmarinë, sherbelë Misër .................... qimnon, kerri pluhur, qepë, spec i kuq, majdanoz Green fasule ....... kopër, kerri pluhur, lëng limoni, borzilok, rigon, dragua, trumzë Gjelbërve ................. qepë, piper Peas ..................... xhenxhefil, borzilok, qepë, majdanoz, i urtë Patate .............. kopër, hudhër, qepë, spec i kuq, majdanoz, i urtë 17 Summer kungull .. karafil, kerri pluhur, borzilok, arrëmyshk, rozmarinë, i urtë Dimër kungull .... kanellë, xhenxhefil, arrëmyshk, qepë Domate ............ Basil, bay leaf, kopër, borzilok, qepë, rigon, majdanoz, piper.

General Substitutions

por | | 0 Komento edhe ti
Qumësht / mazë / salcë kosi ● Cook me lowfat (1 për qind yndyrë) ose yndyrë falas thatë ose i zhdukur qumësht, në vend të tërë apo krem qumësht. ● Në vend të krem, blend 1 filxhan lowfat, pakripur vilë 1 lugë gjelle djathë me yndyra e qumështit të lirë dhe 2 tablespoons lëng limoni, ose zëvendësim plain, yndyrë falas ose lowfat kos ose salcë kosi. Melmesat / Flavorings ● Përdorni një shumëllojshmëri të herbs dhe erëza në vend të kripës (shih faqen 17). ● Përdor ulët natriumi dhe broths supë, në vend të rregullt bouillons dhe broths. ● Përdor një sasi të vogël skinless tymosur Turqi gjirit, në vend e fatback të majmë përmbajtjen më të ulët por mbaj shije. ● Përdor skinless pulë thighs, në vend që të zgjas qafën. Vajrat / Gjalpë ● Përdor gatimi llak për të naftës më të ulët dhe yndyra kalorive. ● Përdor një sasi të vogël vaj vegjetal, në vend të ushuj, gjalpë, ose fats tjera që janë të vështirë në dhomë temperaturës. 14 ● Në përgjithësi, dietë margarines nuk janë të përshtatshme edhe për pjekje. Në vend të kësaj, për të shkurtuar qullur yndyrë, përdorimin e rregullt të buta bërë margarinë me perime të naftës. Margarinë ● Zgjidhni se listat perime të lëngshme të naftës si e para përbërës ushqimore në emërtim. Vezë ● Në pjekje apo gatim, përdorni 3 vezë bardhë dhe e verdhë veze 1 vezë, në vend 2 vezë të tërë, ose 2 veze bardhë ose 1 / 4 filxhan të vezësh zëvendësues, në vend të tërë vezë 1. Për mish dhe pulave ● Zgjidhni një ligët shkurtuar e mishit (shih faqen 22) dhe të largojë ndonjë dukshme i shëndoshë. ● Hiq lëkurës nga Pula dhe shpezë tjera para gatimit. Për Sandwiches dhe Salads ● Në salads dhe sandwiches, përdorni falas yndyrë ose salcë lowfat, kos, ose majonezë, në vend të rregullt versions. ● Për të bërë një salcë për sallatë, përdorin ujë të barabartë pjesë e uthull, gjysmë si dhe shumë të naftës. ● salads me garniturë frutave dhe perimeve. Për Soups dhe Stews ● Hiq yndyrë nga shtëpi broths, soups, dhe nga stews përgatitjen e tyre dhe chilling përpara tyre. Para se të reheating gatesë, niset e ngurosor yndyrë që formohet në sipërfaqe. Në qoftë se ju nuk kanë kohë për të dridhura e gjellė, pastaj noton disa cubes mbi akull sipërfaqen e ngrohtë të lëngshme të ngurtësohet në yndyrë. Pastaj, hiqni dhe yndyra e hidhni. 15 ● Përdor gatimi llak, ujit, apo aksioneve të sauté qepë për salcë stews, soups, dhe sauces. Për Breads ● Për të bërë muffins, breads shpejtë, dhe biskota, përdorimi jo më shumë se 1-2 tablespoons e yndyrë për çdo filxhan miell. ● Kur muffins ose duke e bërë breads të shpejtë, përdorni tre pjekur, shumë të edhe-pure banane, në vend të 1 / 2 filxhan gjalpë ose vaj. Ose, zëvendësues një filxhan të applesauce për një filxhan të gjalpë, margarinë, vaj, ose shkurtimin-you'll merrni më pak yndyrë dhe më pak i qullur kalorive. Për Desserts ● Për të bërë një gjë e lehtë dregëz, përdorni vetëm 1 / 2 filxhan margarinë për çdo 2 gota miell. ● Për desserts çokollatë, 3 tablespoons përdorimin e kakao, në vend të 1 ons pjekje e çokollatë. Nëse është e nevojshme të majmë për të zëvendësuar atë në çokollatë, shtuar 1 lugë gjelle ose më pak e perimeve të naftës. ● Për të bërë ëmbëlsira dhe soft-drop cookies, përdorimi jo më shumë se 2 tablespoons e yndyrë për çdo filxhan miell.

Ç'fare njifet si Ushqim i shendosh

por | | 0 Komento edhe ti
Ka edhe një pjesë jetike e informacionit që duhet të ndiqni e piramidale, dhe kjo është ajo që shërben si një akuza. Këtu janë disa shembuj të shërbyer një të secilit prej piramidale e ndërtimit të blloqeve: ● Bukë, drithëra, Rajs, dhe pasta (kokrra Group)-veçanërisht tërë kokërr 1 rriskë bukë 12 The Guide Piramida e ushqimit Një GUIDE USHQIM TË PËRDITSHME ZGJIDHJET KRYESORE Yndyrë (natyrisht duke ndodhur dhe shtoi) Sugars (shtuar) Këto tregojnë simbolet dhe yndyra shtoi sugars në ushqim. Bukë, drithëra, Rajs, dhe pasta Grupi 6-11 SERVINGS Fruta Group 2-4 SERVINGS E mishit, pulave, peshkut, Fasule kimik, Vezë, arra dhe Grupi 2-3 SERVINGS Vegjetal Grupi 3-5 SERVINGS Qumësht, Kos, djathit dhe Grupi 2-3 SERVINGS Fats, vajra, dhe ëmbëlsirat SHFRYTËZO me masë Rreth 1 filxhan-i i gatshëm për të hani-drithëra 1 / 2 filxhan drithëra të gatuar, oriz, makarona, ose ● Grupi i perimeve 1 filxhan i pagatuar gjethor perime 1 / 2 filxhan të tjera ose perime-i gatuar pagatuar 3 / 4 filxhan lëng të perimeve ● Fruta Group 1 mollë të mesme, banane, portokall, dardhë 1 / 2 filxhan i copëtuar, i gatuar, apo i konservuar fruta 3 / 4 filxhan lëng frutash të ● Qumësht, Kos, dhe djathit (Qumësht Group)-mundësisht yndyra e lirë ose lowfat 1 filxhan qumësht ose kos 11 / 2 ounces e djathit natyrore (të tilla si djathë çedër) 2 ounces e përpunuara të djathit (të tilla si amerikan) ● mishit, pulave, peshkut, kimik Fasule, Vezë, dhe arra (e mishit dhe Fasule Group)-ose mundësisht ligët lowfat 2-3 ounces i gatuar ligët mishit, pulave, peshkut ose 1 / 2 filxhan i gatuar fasule thatë ose 1 / 2 filxhan e-paste soje si këto count 1 ons ligët e mishit (Shënim: kimik fasule, bizele, dhe lentils mund të llogariten si servings në qoftë se mishi dhe fasulet apo grup i gjelbėr grup. Si perime, 1 / 2 filxhan i gatuar, fasule thatë akuza si një shërbejnë. Si një zëvendësues i mishit, 1 filxhan i gatuar, fasule thatë akuza si një shërbejnë-2 ounces e mishit.) 21/2-ounce soyburger ose 1 akuza si vezë 1 ons ligët e mishit 2 tablespoons e badiava gjalpë ose 1 / 3 filxhan arra e akuza si 1 ons e mishit.

Një Piramid e Ushqimit te shėndetshėm

por | | 0 Komento edhe ti
Nëse jeni duke kërkuar për një ushqim të shëndetshëm në plan të përgjithshëm, e keni vijnë në faqe të drejtë. Qeveria federale ka krijuar një piramidale të mirë shëndetësore, në fakt, ajo e quajti "Ushqim Guide Piramida. " Ideja është që bazën e piramidës forma e themelit për ushqim të mirë dhe ju duhet të hani ushqime më shpesh. Si ju shkoni e piramidale, hani më pak e përfaqësuar grupe të mëdha ushqimore. Duke vënë të gjitha grupet e piramidës së bashku ju siguron një i harmonishëm dietë. E piramidës së gjithashtu synon që të inkurajojë ju për të zgjedhur një shumëllojshmëri ushqimesh nga brenda grupeve. 11 ÇFARË kjo do të thotë Më pak se 0,5 gram per shërbejnë 1 gram ose më pak të shërbejnë për Gram 3 ose më pak të shërbejnë për Së paku 25 për qind më pak yndyrë se të rregullta version Gjysma e yndyra e rregullt version Më pak se 5 per kalorive shërbejnë 40 ose më pak të kalorive shërbejnë për Së paku 25 për qind më pak se të kalorive Versioni i rregullt Gjysma e yndyrë ose një e treta e kalorive të Versioni i rregullt.

Mëso gjuhën e Label

por | | 1 Komento edhe ti
Një nga mënyrat më të mira për të gjetur në zemër të shëndoshë produkteve ushqimore është për të kontrolluar etiketa. Këtu janë disa terma të shikoni për zgjedhjen kur lowsodium, lowfat, dhe të ulët kalori items: Fraza PËR natriumi Kripë natriumi falas ose falas Shumë i ulët natriumi Low natriumi Low natriumi vakt Reduktuar ose më pak sodium Lehta në natriumi Pakripur ose nuk shtoi kripë ÇFARË kjo do të thotë Më pak se 5 per milligrams shërbejnë 35 milligrams ose më pak të shërbejnë për 140 milligrams ose më pak të shërbejnë për 140 milligrams ose më pak për 31 / 2 ounces (100 gram) Së paku 25 për qind më pak se sa sodium Versioni i rregullt Gjysma e natriumi e rregullt version Jo kripë e shtimit të prodhimit gjatë përpunimit.

Lere te Ushqyerite dhe udhzimet te japin Receten e Ushqimit

por | | 0 Komento edhe ti
Shopping të drejtën për ushqim mund të jetë objekt dizzying. Raftet janë mbushur me markave të ndryshme, me disa pretendime të veçanta shëndetësore. Ka një mënyrë për të pagabueshëm gjej pika më e mirë: Lexo e saj Fakte Label ushqyerit. Kjo ju jep label x-ray eyes. Ai ju tregon vlera ushqyese dhe numri i servings në një objekt. Emërtimi ka edhe një aset shumë-Perqindja e Daily Value liste. Kjo ju tregon se sa i shërbejnë çdo send e furnizimeve dita e rekomanduara për konsum gjithsej yndyrë, qullur yndyrë, cholesterol, natriumi, total karbohidrat, dietik fibër, vitamina A dhe C, kalcium dhe hekur. Not bad. Përdorni ushqyerit Label fakte për të krahasuar ushqimeve. Si një udhëzues, në qoftë se doni të konsumojnë një e më shumë lëndë ushqyese (të tilla si karakter), do të përpiqen të zgjedhin ushqime me një më të lartë Përqindja Daily Value; të konsumuar më pak e një lëndë ushqyese (të tilla si i ngopur yndyrë, cholesterol, apo natriumi), zgjidhni me ushqime Përqindja më e ulët një Daily Value. Provo "5-20" udhëzues-një mënyrë e thjeshtë për të Përqindja e përdorimit Daily Vlera të krahasohet ushqyesve të ngjashme në ushqime. Pra, për ushqyesve 9 Fakte ushqyerit Shërbyer Size 1 / 2 cup (67g) Servings Per Konteniereve 16 Shuma Per shërbyer Kalorive 100 kalorive nga i shëndoshë 0 % Daily Value Totali i shëndoshë 0g 0% I ngopur i shëndoshë 0g 0% Cholesterol 0g 0% Sodium 60mg 3% Totali karbohidrat 22g 7% Dietik fibër 0g 0% Sugars 15g Protein 3G Vitamina A Vitamina C 2% * 0% Kalciumit 45% e Hekurt * 0% * Përqindja Daily Vlerat janë bazuar në një 2000 kalori dietë. doni të merrni më pak, për një look Përqindje Daily Vlera prej 5 ose më pak; ushqyesve për ju dëshironi të keni më shumë, shikoni për një Përqindje Daily Vlera prej 20 apo më shumë. Gjithashtu merrni e kam zakon të kontrolluar një përbërës i item list. Ai do të ju tregojnë se çka është në ushqimore përfshirë çdo shtoi ushqyesve, fats, ose sugars. Përbërësit janë të rreshtuara në mënyrë të zbritës shuma nga pesha. Shih më poshtë për të Box informata se si të e zbërthej diçka e paqartë posaçëm përmbajtjes pretendimet për ushqim etiketat.

Mos Injoro Madhsine e nje Pjese

por | | 0 Komento edhe ti
Kur bëhet fjalë për shëndetin e zemrës, madhësia çështje. Është shumë e lehtë për të "hanë me sytë tuaj "dhe vlerësoj gabim e barabartë me atë që një pjesë. Kjo e bën ajo vetëm si të lehtë për të padëshiruar stivoj paunde. Pra, kini kujdes dhe mendohuni hani një Madhësia e ndjeshme pjesë. E recetave të grumbullimit në këtë janë hartuar për të të ju jap një pjesë të kënaqshme. Merrni përparësi të dy të mira të tjera në lidhje me burimet e informacionit pjesë size: ● ushqyerit dhe Shëndeti juaj: Udhëzime për amerikanët dietik-Shiko "Një Piramida e shėndetshėm Foods", e cila fillon në faqen 11. I seksion jep pjesa madhësive të përdorura në këtë plan ushqim të shëndetshëm. ● ushqyerit Fakte Label-i seksionit që fillon në faqen 9 tregon të lexoni etiketat këto, të cilat japin kalori dhe lëndë ushqyese përmbajtja per shërbejnë. Produkte shpesh janë shitur si pjesë të vetme, por në fakt përmbajnë më shumë se një shërbejnë. Për shembull, një çantë e vogël pretzels mund të shiten si por një pjesë të përmbajë dy servings. Jam veçanërisht i kujdesshëm kur zgjedh pjesë Madhësia lartë kalori items.

Kalorite Ditore

por | | 0 Komento edhe ti
● .............. konsumojnë kalorive të mjaftueshme për të qëndruar në një peshë të shëndetshme Një kalori është një njësi e energjisë, e jo një lëndë ushqyese. Shuma që i më e mirë për ju varet kryesisht nga tuaj lartësi dhe peshë. Ju do duhet gjithashtu të marrin në konsideratë ose nëse nuk keni për të humbur paunde. Faktorët tjerë që ndikojnë tuaj kalori duhet të përfshijë si fizikisht jeni aktiv dhe moshën tuaj. Aktiviteti fizik ndihmon djeg kalorive, ndërsa me moshë mesatare dhe të rriturit më të moshuar kanë nevojë më pak të prirura për të se kalorive të rinj. Tipike të përditshme intakes janë: 1600 kalorive-Për fëmijë të vegjël (të moshës 2-6), gratë, dhe disa më të vjetra të rriturit 2200 kalorive-Për fëmijët më të moshuar, vajza adoleshente, aktive grave, dhe shumica e njerëzve 2800 kalorive-Për adoleshente djemve dhe burrave aktiv ● Totali yndyrë ............. Jo më shumë se 30 për qind e kalorive të përditshme ● qullur yndyrë ...... Më pak se 10 për qind e kalorive të përditshme ● Cholesterol ......... Më pak se 300 milligrams në ditë ● fibër .................... 25-30 gram në ditë ● proteinike ............... 10-35 për qind e kalorive të përditshme ● karbohidratet .... 45-65 për qind e kalorive të përditshme ● natriumi ............... Jo më shumë se 2400 milligrams në ditë 7 Për të llogaritur për qind e kalorive të përditshme, është e rëndësishme të dini se proteina dhe kanë karbohidrat 4 kalorive për gram, ndërsa i majmë ka 9 kalorive per gram. Kështu, për shembull, nëse ju hani 2000 kalorive një ditë, total intakes tuaj të përditshme duhet të jetë: jo më shumë se 67 gram e numrit të përgjithshëm të yndyrë, 22 gramë ose më pak i qullur yndyrë, dhe 225-325 gram karbohidratet. Për të ushqyesve të tjera, nuk kanë më shumë se të maximums e listuara me siper. The Box në faqen 20 jep disa të përditshme totali për total ngopur yndyrë dhe yndyra. Megjithatë, përpiquni të mbani mend se qëllimi është që të ndërtohet një ushqiteshëm model nga ushqiteshëm ushqim. Jo çdo gjellë duhet të jetë e ulët në yndyrë ose kalorive. Keep juaj i vendosur në një pamje të përgjithshme të shëndetshme model.

Planifikimi i Ushqimite

por | | 0 Komento edhe ti
Ushqimi do të thotë edhe shijuar një sërë ushqimore dhe kështu nuk të hahet për të qëndruar mirë. Çështjet e ndryshme ushqimore, sepse nuk i ka të gjitha ushqyesve dhe substancave të tjera të nevojshme nga zemrën-dhe pjesa tjetër e trupin tuaj. Pra, kini kujdes dhe për të ndjekur një ushqim i balancuar si duhet planin. I ushqyeshëm Lista e recetave që e shoqëron këtë në mbledhjen e mund t'ju ndihmojnë të mbani dietë në bilancin. Lista jep ushqyesve vital për shëndetin e mirë të zemrës. Përdorimi i listës të synojë për të rekomanduar përditshme intakes total i atyre ushqyesve. 6 E përditshme të rekomanduara intakes të shëndetshëm për të rriturit janë dhënë poshtë. Nevojat tuaja mund të ndryshojnë nga këto, nëse jeni mbipeshë ose kanë sëmundje zemre, tension të lartë, cholesterol lartë, diabeti, ose një tjetër kusht. Nëse ju bëni, kontrolloni me mjekun tuaj ose një dietës për të gjetur se çfarë intakes janë më e mira për ju.

Zvoglo Semundjet e Zemres

por | | 0 Komento edhe ti
Nëse keni një zemër, sëmundje të zemrës mund të jetë problemi juaj. Zemra sëmundje prek gratë vetëm sa më shumë që të bëjë vetë. Por çdokush mund të të marrin masa për të zvogëluar mundësia e tyre e zhvillimit të sëmundjes. Si? Nga parandalimin ose kontrollimi i sjelljeve dhe kushtet për të njohur rrisë rrezikun e saj. Ata janë të quajtur "rrezik faktorë", dhe ka dy lloje-ata që mund të ndryshojnë dhe ata që nuk munden. Fatmirėsisht, shumica e ato mund të ndryshohen. Këto janë pirja e duhanit, tension të lartë, të lartë gjakut cholesterol, mbipeshë / shëndoshje, fizike pasivitet, dhe diabet. Ata që ju nuk mund të ndryshoni tuaj janë të moshës (45 ose më i vjetër për njerëz, 55 ose më të vjetër për femrat) dhe të kesh një familje në fillim të historisë së sëmundjes së zemrës (një babai ose vëllai diagnostikua para moshës 55 vjeç, ose nëna ose motra diagnostikuar para moshës 65). Fillo tani për të përmirësuar shëndetin tuaj zemra-profile. Për shembull, pas një zemër të shëndoshë të hahet planin ndihmon parandaluar ose kontroll të lartë të gjakut 5 presion, të lartë të gjakut cholesterol, mbipeshë, dhe diabet. Këtu janë disa të tjera që ju mund të marrë hapa për të ndihmuar në mbrojtjen e shëndetit të zemrës tuaj: • Ndalo pirjen e duhanit. Nëse ju nuk mund të lë herë të parë, duke u përpjekur të mbajë. • Ulët e tensionit të lartë. Have your tensionit të kontrolluar rregullisht (një herë në çdo 2 vjet, në qoftë se është normale, më shpesh në qoftë se nuk është). Gjithashtu, të mbajë një peshë të shëndetshme dhe për të kufizuar tuaj futje e alkoolike pijeve-të një pije në ditë për femrat dhe për dy burra. • Ulja e lartë të gjakut cholesterol. Mbani një peshë të shëndetshme dhe i merr cholesterol nivel kontrollohen një herë në çdo 5 vjet (më shpesh, nëse ka nevojë). Test i matë nivelin e cholesterol qarkullojnë në e sistem i qarkullimit të gjakut. • Qëllimi për një peshë të shëndetshme. Për të humbni peshë dhe të mbajë atë, miratojë një mënyrë jetese që kombinon ndjeshme të hahet me fizik të rregullt Aktiviteti. • Të jetë fizikisht aktiv. A të paktën 30 minuta e një me intensitet të moderuar Aktiviteti fizik, të tilla si i gjallë në këmbë, dhe në shumicën e preferueshme të gjitha ditët e javës. • Parandalimi i diabetit ose menaxhuar. Hapat që tuaj rrezik më të ulët të sëmundje zemre gjithashtu reduktuar tuaj shans për të zhvilluar diabetin. Nëse tashmë keni diabet, të jetë i sigurt për të menaxhuar atë.

Gjaku i Larte Cholesterol

por | | 0 Komento edhe ti
Yndyrë dhe cholesterol në dietë mund të ngrejë nivelin e cholesterol në gjak dhe që mund të çojë në atherosclerosis, një lloj të "forcim e arterieve. "Në atherosclerosis, cholesterol, yndyra, dhe të tjera 4 substancave të ndërtuar deri në muret e arteries. Ndërsa procesi vazhdon, arterieve, duke përfshirë ato të zemrës, mund të ngushtë, duke e zvogëluar rrjedhjen e gjakut. Qullur yndyrë ngre cholesterol gjak më shumë se çdo gjë tjetër në dietës. Shih faqen 19 për më tepër në lidhje me yndyrë. Të ndihmojë në uljen e juaj pjellor për konsum duke shikuar lowfat yndyrë ose pa pagesë produktet e bulmetit dhe yndyra tjera-sende të lirë por, përsëri, ndiek diçka produktet 'kalori përmbajtjes kështu ju nuk shtoj në peshë. Disa ushqime në fakt mund të ndihmojë për të ulur në gjak cholesterol. Ky përfshin ushqime me tretshëm (gjithashtu i quajtur veshtullor) fibër. I shpjegueshëm fibër është gjetur në kokrra drithëra, frutat, perimet, dhe bishtajore (i cili përfshijnë fasule, bizele, dhe lentils). Shih faqen 18 për më tepër në fibër. Produkte të tjera ushqimore të ndihmojë gjithashtu më të ulët të gjakut cholesterol: Këto përmbajnë produkte bimore stanols ose bimore sterols. Këto përfshijnë cholesterol-uljes margarines. Fabrika e stanols dhe janë sterols vuri në dukje të produkteve ushqimore etiketat.

Ushqimi recetë - i shėndetshėm recetë për Mëngjes